Zuckerberg, Libra Konusunda Çok Dikkatli

Cointelegraph’ın haberine göre Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Libra projesine diğer projelerden çok daha dikkatli ve özenli yaklaşıyor.

Zuckerberg’ün Libra Yaklaşımı

26 Eylül’de Asya merkezli bir haber kaynağı olan Nikkei ile yaptığı röportaj esnasında konuşan Zuckerberg, Libra’nın düzenleyici incelemeleri konusunda endişeleri olduğunu ortaya koydu. Zuckerberg daha önce ortaya çıkardığı hiçbir projede böyle bir endişe sergilememişti.

Bilindiği gibi Facebook’un kripto para projesi Libra birkaç ay önce kamuoyuna sunulduktan sonra tüm dünyadaki düzenleyici otoritelerin ciddi eleştirilerine maruz kaldı. Ayrıca yüksek profilli toplantılar ve sunumlar şimdiye kadar bu eleştirileri ve endişeleri bastırabilmiş görünmüyor. Hükümetler Libra’nın geleneksel para birimlerine zarar verebileceğinden korkuyor…

Zuckerberg yaptığı açıklamalarda bununla ilgili, “Yaklaşımların bir parçası olarak şu anda nasıl değiştiğimiz ve toplum için yapacaklarımız konusunda çok hassas olmamız gereken zamandayız. Düzenleyicilerle konuşabileceğimiz, insanlara danışabileceğimiz ve piyasaya çıkmadan önce geri bildirimler alabileceğimiz bir dönem olsun istiyoruz.” ifadelerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

Bu beş yıl önce gösterdiğimiz yaklaşımlardan çok daha farklı bir yaklaşım. Ama bence bu doğru olan yol…

Garip ve Yanlış

Hükümetlerin yanı sıra kripto para ekosisteminden de Libra’ya eleştiriler geliyor. Örneğin Coinshares CSO’su Meltem Demirörs Libra’nın bir kripto para birimi olmadığını dile getiriyor. Çoğu isim Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin amaçladığı şeye ters olduğu ve merkezi olduğu için Libra’nın bir kripto para olmadığını düşünüyor.

Ancak Coinbase CEO’su Brian Armstrong bugün paylaştığı bir tweet’te, “Libra, dünyayı iyileştirme potansiyeli olan ve ufukta görünen birkaç önemli kripto projesinden biri. İşe yarayıp yaramayacağı hala belirsiz ancak buna gösterilen tepkiler biraz garip ve yanlış yönlendirilmiş gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Düşüşlerden Sonra Kontrole Ayılar Mı Geçecek Boğalar Mı?

Sonrakini Oku

John McAfee, Binance’i Eleştirdi

Bir Cevap Yazın