Yuga Labs, Otherside NFT’leri ve ApeCoin Ağ İddiaları!

Otherdeed NFT’ler için APE ile ödeme yapmanız gerekiyordu. Ancak APE bir ERC20 tokendir, gaz ücretleri için ETH gerekir. Topluluk, şimdiye kadarki en büyük NFT mint etkinliğine tanık olurken, Ethereum (ETH) ağ ücretleri ciddi anlamda artış gösterdi. Ağ tıkanıklığı sebebiyle Gas ücretleri rekorlar kırdı. Ayrıca son 24 saatte NEAR ve Solana ağlarında da bazı sorunlar yaşandı.

Otherside Metaverse

Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket olan Yuga Labs, yeni girişimleri olan Otherside metaverse‘de dijital arazi tapularını temsil eden Otherdeed’in NFT satışlarını başlattı. Satış anında 305 ApeCoin‘den satılan her bir arazi parçası ile Yuga Labs, 55.000 NFT’nin neredeyse anında satılmasının ardından 319 milyon dolar kazandı. Otherdeed NFT’ler yalnızca APE’de basılabilirken, gaz ücretleri için Ethereum da gerekiyordu.

Yuga Labs tarafından belirlenen mint mekanizması, NFT’leri basan kullanıcı sayısını azaltacaktı. Aşamalı mint sürecine rağmen Ethereum ağ ücretleri ciddi anlamda yükseldi.

ApeCoin Ağ İddiaları ve Yüksek Gas

Etherscan verileri, çok sayıda kullanıcının gaz ücreti olarak 2,6 ETH (6500 dolar) ile 5 ETH (14000 dolar) arasında ödeme yaptığını gösteriyor. NFT lansmanı sırasında Ethereum kullanımıyla ilgili bazı sorunlardan bahseden Yuga Labs şunları söyledi;

“Bir süreliğine Ethereum‘daki ışıkları kapattığımız için özür dileriz. ApeCoin’in uygun şekilde ölçeklenebilmesi için kendi zincirine geçmesi gerekeceği çok açık görünüyor”.

Başarısız işlemler nedeniyle ETH varlıklarını kaybedenler için Yuga Labs, gaz miktarını kullanıcılara geri ödeme sözü verdi. Ethereum ağındaki yüksek gas ücretleri NFT’ler de dahil olmak üzere blockchain tarafından barındırılan ekosistemlerin akışı nedeniyle topluluk arasında uzun süredir tartışılıyor. ApeCoin örneğinde ise bir kez daha bu sorun baş gösterdi.

Kasım 2021’de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ETH ağı üzerindeki genel işlem çağrı verisi maliyetini azaltmak için toplam işlem çağrı verilerinde blok çapında yeni bir sınır önerdi. Topluluk öneriyi kabul ederken, Geth’teki Ethereum yan zincir test ağında EIP-4488’i uygulamak dört aydan fazla sürdü. Topluluk üyesi Qi Zhou, 27 Nisan’da test ağını bir ay içinde yükseltme planlarını onayladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tüm Detaylar! FED Toplantısı ve Kripto Paralar!

Sonrakini Oku

Hindistan Yeni Kuralları Açıkladı! Kripto Para Borsaları Dahil Edildi!

Bir Cevap Yazın