Yıldızlar topluluğu Juventus’un token’ı satışa çıktı

Blockchain şirketi Chiliz, dünyanın en büyük futbol kulüplerinden Cristiano Ronaldo’lu Juventus için Taraftar Token Arzı’nı (FTO) başlattı. Dev kulübün taraftarları, bugünden itibaren JUV satın alabilecekler.

Chiliz (Binance.com: CHZ), futbol kulübü Juventus için dünyanın ilk Taraftar Token Arzını (FTO™) başlattı. Turin merkezli dev kulübün taraftarları, spor ve eğlence endüstrisinde blokzincire dayalı oylama ve ödüllendirme platformu Socios.com aracılığıyla, belirli kararlarda oy kullanma hakkı sağlayan ve onları bunun için ödüllendiren JUV (Juventus Taraftar Token’ları) satın alabilecekler.

İlk anket hemen

Kripto para birimini doğrudan ana akım spor kültürünün kalbine getiren ve dünyanın dört bir yanında 423 milyon taraftara sahip Juventus, Taraftar Token çıkaran ilk futbol takımı. Bugünden itibaren taraftarlar, Socios.com platformunda yayınlanacak ilk ankette oylarını hemen kullanabilecekler. Yayınlanan ilk anketin sorusu ise Juventus, Allianz Stadyumu’nda her gol attığı zaman çalınan “Chelsea Dagger” şarkısı hangi şarkı ile değiştirilmeli?”

Serie A Şampiyonu, lansmanı ve Socios.com’da yapılacak ilk anketi duyurmak için sosyal medya kanallarından bir video yayınlayacak.

Taraftarlar aşağıdaki dört şarkı listesinden seçim yapabilecekler:

Blink 182 – All The Small Things
Blur – Song 2
House of Pain – Jump Around
P.O.D – Boom

Oylama bugün başlıyor, ancak yalnızca Juventus Taraftar Token’larına sahip taraftarlar oy kullanmaya hak kazanıyor. Juventus Taraftar Token’ları için lansman fiyatı 2 € civarında olacak (bu fiyat, Socios.com’un dijital para birimi olan Chiliz $CHZ kuruna bağlı olarak değişecek). Sınırlı sayıda Taraftar Token’ları, uygulamanın Artırılmış Gerçeklik özelliği olan Token Avı ile ücretsiz olarak toplanabilir.

Juventus, 2020’de Allianz Stadyumu’ndaki ilk golünü attıktan sonra çalacak şarkı seçilecek. Bu anket, bu sezon yayınlanacak anketlerin ilki ve daha fazlası gelecek sezonlarda yayınlanmaya devam edecek.

Galatasaray’ın token’ı Şubat’ta satılacak

Socios.com, 2020 yılının ilk çeyreğinde altı tane lider futbol kulübü için Taraftar Token Arzı (TFO) düzenleyecek. Paris Saint-Germain ve Atlético de Madrid’e yönelik FTO’lar Ocak ayının sonunda yapılacak ve sonraki FTO’lar ise Şubat ayında West Ham United, Galatasaray ve A.S. Roma gibi kulüpler için gerçekleşecek. Espor ortağı olan OG’nin FTO’su Mart ayında gerçekleşecek.

Socios.com’un platformuna katılmaya hazır onlarca kulüpten oluşan bir hattı var; birçok önde gelen futbol kulübü ve diğer spor dallarından gelen takımların yıl sonunda açıklanması bekleniyor.

2020’nin başlarında, Socios.com taraftarların uygulamada doğrudan Taraftar Token’ları takas etmelerini sağlayacak olan Borsa özelliğini başlatacak. Sosyal etkileşimde bir sohbet fonksiyonunun yanı sıra kulüplere özel oyunların eklenmesiyle güçlenecek ve taraftarların oyunlarda birbirleriyle rekabet etmesine izin verecek. Socios.com ayrıca gelecekte spor dışı olan alanlara ve eğlence sektörüne de açılacak.

“Futbol için önemli bir an, kripto para için büyük bir adım”

Chiliz & Socios.com’un CEO’su ve Kurucusu Alexander Dreyfus, konuyla ilgili olarak “Juventus’un token’laşması, futbol için önemli bir an, ancak aynı zamanda blokzincir ve kripto para birimi için de büyük bir adım. Socios.com aracılığıyla düzenli futbol taraftarları, kripto para birimleri ile tanıştırılıyor, ayrıca dijital varlıkları kullanarak kulüplerin karar alma sürecinde yer alabilecekleri bir blokzincir platformu oluşturuyor” dedi.

Dreyfus, sözlerinin devamında “Platformumuzun büyüsü, kullanıcı deneyiminin tüketici dostu olması. Taraftarlar Socios.com’a sorunsuz bir şekilde adapte olacak ve dünyadaki 423 milyon Juventus taraftarı ile başlayarak potansiyel küresel izleyicimiz çok büyük olacaktır. Bu alandaki ilk adımı atan biziz; Kimse yaptığımız şeyi yapmaya teşebbüs etmedi, çünkü bu inanılmaz bir girişim. Blokzincir tabanlı platformumuz, dijital çağda artan tüketici katılımı için ana akım bir alanı dolduracak. Uygulamamız, blokzincir teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesinde öncü olma potansiyeline sahiptir.” şeklinde konuştu.

CEO, Juventus’un 2020’de Allianz’daki ilk golünü attığı sırada stadyumdaki 40,000 ve dünyanın dört bir yanındaki on binlerce taraftarın golü Socios.com’da kendileri tarafından seçilmiş şarkı ile hep birlikte kutlamalarını ve buna tanık olmayı dört gözle beklediğini ifade etti. Oylamanın bugün başladığını belirten Dreyfus, “Karar alma sürecine katılmak isteyen Juventus taraftarları Socios.com’u indirmeli ve Taraftar Token’larını şimdiden almalı.” açıklamasını yaptı.

Juventus’un Yönetim Kurulu Üyesi Giorgio Ricci ise “Socios.com tarafından platformunda aktif hale getirilen ve dünyadaki taraftarlarımız ile etkileşime geçmenin yeni yolunu açan ilk kulüp olmaktan gurur duyuyoruz. Bu ortaklık, bir kez daha, Juventus için, taraftar kitlemizle ilişki kurma ve bağlantı kurma biçimimizde, ne kadar teknolojik evrim ve yeniliğin iki öncelik olduğunu gösteriyor.” dedi.

Socios.com, spor ve eğlence taraftarları için türünün ilk örneği blokzincir tabanlı mobil uygulama. Uygulama Android için indirilebilir ve sınırlı bir beta testi sürümü de iOS’ta mevcut. Tam sürümün App Store’a çok yakında geleceği bildiriliyor.

 

Kaynak: Uzmancoin

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin’deki Blockchain Gelişmeleri

Sonrakini Oku

2019’da HODL’lanan Bitcoin Miktarı 11,5 Milyon!

Bir Cevap Yazın