Yeni Yasaya Göre Rus Polisi Bitcoin’lere El Koyabilecek!

Küresel kripto para sektöründe önemli bir yere sahip olan ülkelerin arasında yer alan Rusya, yeni tasarladığı bir yasa ile kolluk kuvvetlerinin Bitcoin‘lere (BTC) el koyabilmesinin önünü açmayı planlıyor.

Cointelegraph kaynağının aktardığı bir habere göre, konuyla yakından ilgili kişilerin verdiği bilgilerde Rusya İçişleri Bakanlığı’nın çeşitli devlet kurumları ile iş birliği kurarak yeni planı hazırlayacağı ve bunun 2021 yılında yasalaşabileceği belirtilmekte.

Bitcoin’lere El Konulabilir Mi?

Aslında bu yasa sadece Bitcoin’i değil bütün kripto para birimlerini kapsamakta. Tasarıda ”dijital varlıklar” olarak belirtilen kripto paralar arasında kripto para birimleri d eyer almakta. Rus Parlamentosu içerisinde dijital varlıkları inceleyen komitenin başındaki isim olan Nikita Kulikov, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Sanal varlıklar kullanılarak işlenen suçların devamlı büyümesi ve tüketici korumasının eksikliği, bu sanal varlıkların ve sanal varlık borsalarının kontrolünü içeren yasal bir regülasyon oluşturulmasını zorunlu hale getirdi.”

Kişinin isteği olmadan Bitcoin gibi merkeziyetsiz ağlarda transfer yapılamayacağının farkına varan hükümet, bunu aşmak için kendisine ait bir kripto para cüzdanı oluşturup vatandaşların varlıklarını bunda tutmasını zorunlu kılmayı da planlar arasına dahil etmiş gibi gözüküyor.

Rusya aslında kripto para regülasyonları konusunda çalışmalara başlasa da, henüz bu doğrultuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Binance CEO’su Changpeng Zhao geçtiğimiz günlerde Rusya’nın kilit piyasaları olduğunu belirterek bu piyasaya verdiği önemi gösterse de, Rus yetkililer regülasyonlar konusunda gecikmeye devam etmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin Bitcoin Madenciliğini Yasaklamıyor!

Sonrakini Oku

FED, Kriptolar Üzerinde Çalışacak Yeni Bir Yönetici İşe Alacak

Bir Cevap Yazın