Yeni Trend Yükseliyor: Kripto Üzerinden Maaş Almak!

Yapılan bir ankete göre işçilerin artık kripto para birimleri üzerinden maaş almak istediğini gösteriyor. 2021’de yapılan özellikle işe alım formları dikkate alınarak hazırlanan anket ve raporlara göre, maaşını kripto para birimleri üzerinden almak isteyen işçilerin sayısı her ay %10 artıyor. Bu oran artışı sadece bazı bölgelerde yerel olarak gözlemlenmiyor, tüm küreselde kripto para birimleri üzerinden maaş alma isteği trendinin yükseldiği görülüyor.

Benimsenme Arttıkça Uygulamalar Artıyor!

Özellikle kripto para birimlerinin Kasım 2021’de pick yapmasından sonra kripto para birimlerinin benimsenmesi çokça arttı ve ana akıma dönüşmeye çok daha yaklaştı. Bu gelişmeden sonra insanlar Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini araştırmaya ve yatırım yapmaya başladı. Benimsenme arttıkça işçiler, kripto para birimleri üzerinden maaş almayı geleneksel fiat para birimlerine oranla daha mantıklı buluyor ve uygulamaların başlamasını istiyor.

Bitcoin En Çok Tercih Edilen Kripto

150’den fazla ülkede 100.000’den fazla işe alım formları dikkate alınarak elde edilen verilere göre; Latin Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da çalışanların maaşlarının bir kısmı kripto ödemesi olarak verilmeye başlanıyor ve uygulamalar genişletiliyor. Maaşının bir kısmını kripto para birimleriyle alan işçilerin %52’sini Latin Amerikalı işçiler oluşturuyor ve bu oranla listenin başını Latin Amerika çekiyor.

Bütün bunlara ek olarak maaş verilirken en çok tercih edilen kripto para birimi Bitcoin (BTC) olduğu raporlanıyor. Maaşının tamamını veya bir kısmını kripto ödemesi olarak alan işçilerin ödeneklerinin %63’ünü Bitcoin oluşturuyor. Bitcoin tüm listelerde liderliğini sürdürürken, kripto üzerinden maaş alma trendinde de en çok tercih edilen dijital varlık oluyor. Bitcoin’i ise %7 ile Ethereum (ETH) ve USD Coin (USDC) takip ederken %2 ile Solona (SOL) ve Dash (DAS) de en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yerlerini alıyor.

Yeni Dünya Finans Düzeni

Diğer yandan uzmanlar, kripto üzerinde maaş alma trendi arttıkça volatilitenin belirsizliği konusunda endişelerin artacağını da dile getiriyor. Ancak ödeme sektöründeki büyük işletmeler ise kripto ödemeleri ile oluşacak yeni düzenin uzak bir gelecekte olmadığını düşünüyor. Mercuryo CEO’su Petr Kozyakov, tüm şirketlerin %75’inin kripto para birimi ile her türlü finansal hizmet entegresinin olduğu bir yeni ödeme düzeni olmasını istediğini belirtiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple (XRP)-SWIFT İddiaları: SEC Bu Yanıta Ne Diyecek?

Sonrakini Oku

KuCoin Anketi: Türkiye’de Kripto Paralarda Kadın Sayısı, Erkeklere Yetişiyor

Bir Cevap Yazın