Yeni Nesil Hisse Senetleri Rekora Koşuyor, BTC Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Bitcoin ve geleneksel piyasaların koronavirüs ile beraber birlikte hareket etmeye başlaması, özellikle Bitcoin için oldukça negatif yorumların ortaya çıkmasına yol açmıştı. Ancak sonrasında hem analistlerin yaptığı açıklamalar hem de korelasyonun bir nevi bozulması bu negatif yorumları biraz yumuşattı.

Neticede insanlar bir salgın korkusu ile BTC de dahil ellerindeki tüm varlıkları satarak nakde geçmek istedi. Bu da geleneksel piyasalarla Bitcoin’in birlikte hareket etmesine sebep oldu.

Yükselen Hisse Senetleri

Ortaya çıkan son verilere göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret şirketi olan Amazon’un hisse senetlerinin ciddi bir artış yaşadığı ve tüm zamanlar rekoruna doğru ilerlediği ifade ediliyor. Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle %6’nın üzerinde yükseliş gösteren Amazon’un hisse senedi (NASDAQ: AMZN) değeri 2.168 dolara kadar ulaştı. Ayrıca grafikler değerlendirildiğinde AMZN’ın 16 Mart’taki yıllık en düşük seviyesi olan 1.627 dolardan %30 oranında artış elde ettiğini görüyoruz.

Bunun yanı sıra piyasa değeri ile Amerika’nın en büyük üçüncü şirketi olan Amazon, birçok işletme salgın ve ekonomik durum sebebiyle işten çıkarma yoluna giderken, 100.000 yeni iş imkanı sağlayabileceğini açıklamıştı. Amerika’nın e-ticaret piyasasının %30’unu kontrolü altında bulunduran Amazon, artan sipariş yoğunluğu sebebiyle bahsi geçen işe alımları gerçekleştirebildiğini belirtmişti.

Amazon’un yanı sıra COVID-19 salgını sebebiyle tüm dünya ekonomisi kötüye giderken Walmart ve Netflix hisse senetleri de kazananların arasına ismini yazdırmayı başardı. Walmart (NYSE: WMT) 6 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken Netflix’in (NASDAQ: NFLX) hisse senetlerinin de %4’lük artışlar gözle görülür bir değer kazancı yaşadığı görülüyor.

Korelasyon Devam Ediyor Mu?

Aslında özellikle kripto para yatırımcılarını korkutan şey Bitcoin’in sürekli olarak geleneksel piyasa ile birlikte hareket etme ihtimalinin doğmuş olması oldu. Çünkü Bitcoin kötü giden ekonomik koşullar sırasında kaçılan bir “güvenli liman” olarak algılanıyordu. Ama korelasyon bu argümanı yıkmış oldu. Eğer hisse senetleri düşerken Bitcoin de düşerse, lider kripto para biriminin diğerlerinden farkı kalmayacaktı. Yani yatırımcılar korelasyondan sonra “Şimdi sen de herkes gibisin Bitcoin” diye düşünmeye başladı.

Ancak bu korelasyon kısa sürede bozuldu ve Bitcoin kendini toplamaya başlarken geleneksel piyasaların hala düşüşler kaydettiği görülüyor. Örneğin S&P 500 bugün %1.01 ve DOW %1.39 düşüşler işlem görüyor. Bitcoin’in ise yazının yayına hazırlandığı sırada %2.77 artışla işlem gördüğünü ifade edebiliriz.

Amazon, Walmart ve Netflix gibi hisse senetlerinde yaşanan artışların da aslında geleneksel piyasalarda yaşanan artışlardan farklı olduğu düşünülebilir. Çünkü bu üç şirket de yeni nesil şirketler ve yatırımcıları genel itibariyle genç nesil. Bununla beraber Bitcoin’in de genel itibariyle Y kuşağı ve sonrasında daha çok benimsenen bir varlık olduğunu düşündüğümüzde yeni neslin kendileri gibi yeni nesil hisse senedi ve varlıklara yöneldiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz diye düşünüyorum…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü İsim İddialı: Bitcoin Fiyatı Bu Seviyenin Altına İnmeyecek

Sonrakini Oku

1 BTC Emeklilikte Yeterli Olur Mu?

Bir Cevap Yazın