Yeni Nesil Arbitraj veya Varlık Koruma: Kripto Kredi – Kripto Faiz

Kripto dünyasında herhangi bir banka ile uğraşmadan kredi alma – verme uygulamaları geçtiğimiz yıllarda kişiden kişiye olacak şekilde yapılmıştı. Ancak alınan tüm önlemlere, sosyal medya eşlemeleri, referans göstermelerine rağmen, birçok kullanıcı sistemleri kötüye kullanmıştı. Bu kullanıcılar aldıkları kişiden kişiye kredileri ödememiş, bu kişileri fonlayanlar büyük zararlar yazmıştır. Hal böyle olunca da bu sistemi kurgulayan şirketler öncelikle bu borçları Avrupa’da borç satın alan şirketlere satmış ancak o şirketlerde bir ilerleme kaydedemeyince sistem sürdürülememiş. Sonucunda da bu şirketler bir biri ardına kapanmış, “güven” esaslı kişiden kişiye kredi olayı da tarih gömülmüştür.

Kripto dünyasında “güven” esas dense de aslında “güven” diye bir şey yoktur. Sistem anonimlik getirdiği için hali hazırda “güvensizdir”. Çünkü insanların gerçek davranışları “anonim”olduğunda veya bir diğer ifade ile “kimse onları görmediğinde” ortaya çıkmaktadır. İşte normalde dolandırıcı olduğunu düşünmeyeceğimiz birçok kişi, kişiden kişiye kredi sistemini kötüye kullanmıştır.

Durumlar böyle olunca yeni nesil kredi sistemleri gelmiştir. NexoCred ve Crypto gibi kripto varlıklarınızı teminat alıp %40 ile %75 oranında karşılığında nakit kredi veren şirketler oluşmuştur.

Nexo’yu incelediğimizde 1.800 $ civarında bir Bitcoin blokajı ile %8 faiz ile 1.000 $’lık kredi alınabiliyor. Bunun karşılığında günlük 0.22 $ faiz ödeniyor. Diğer taraftan eğer Nexo’ya stablecoin’lerinizi yatırırsanız %6,5 faiz alabiliyorsunuz. 1.000 $ yatırıldığında günlük 0.17$ faiz alınabiliyor.

Nexo Kredi Kullanma

Nexo Faiz Alma

Cred’i incelediğimizde kredi almak için net bir veri sunmuyor. Ancak Uphold üzerinden Cred’e Bitcoin dahi yatırabilir ve faiz geliri elde edebilirsiniz. Şu anda Bitcoin için yıllık %8 faiz veriyor. Eğer Cred`in çıkardığı LBA coin’inden Uphold hesabında tutarsanız faiz oranı %10’a çıkıyor.

Crypto ise ne kredi verme ne faiz verme olayında herhangi bir oran açıklamamış durumda.

Gelelim Arbitraj veya Varlık Koruma Olayına

Öncelikle bir Nexo hesabı açıyoruz. Bu hesaba 1.800 $’lık Bitcoin’i koyuyoruz. Akabinde %8 faiz ile 1.000 $ kredi çekiyoruz. Kredi için ödeyeceğimiz rakam yıllık 80$. Sonrasında 1.000$’ımızı Cred’de %8 veya hesabımızda LBA tutarak %10 faize koyuyoruz. Alacağımız faiz yıllık 80 $ veya 100$.

Eğer Nexo kredinizi Nexo coin’lerinizi blokajlayarak alırsanız, üstüne Nexo’dan temettüde alabilirsiniz. En son dağıtılan temettüye göre Nexo coin’leri, yıllık %4 civarında temettü vermektedir. Fiyatının da uzun süredir sabit olduğu söylenebilir. Bu durumda 1.800 $ Nexo üzerinden elde edilecek 72$’lık temettü geliri olacaktır.

Bu stratejide hem Nexo hem LBA tutarak yapabilirseniz, hem kripto varlıklarınızın bir kısmını korumuş hem de 20$ faiz arbitrajından ve 72 $ temettüden yararlanarak 92$, bir diğer ifade ile dolar bazında %9 kazanç elde etmiş olursunuz. Bu kazançtan stopaj kesintisi de olmayacağı için Türkiye’de dolara %4 faiz ancak %20 stopaj kesintisi ile %3’e gelen net faiz gelirinin yaklaşık 3 katı dolar faizi elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak temel mantıkta varlık koruma veya bir diğer adıyla hedging yapabilmemiz artık mümkün. Böylece kripto varlığımızı satmadan bir miktarını en azından koruyabilir. Hatta eğer LBA alımı yapabilirsek, bir miktarda gelir elde edebiliriz.

Kripto varlık blokajı ile kredi kullanmak özellikle kredi notu olmayan veya bankalarla sorun yaşayan bireyler için çok iyi bir imkan. Kripto camiası bu tip hizmetlerin gelmesiyle daha da hareketlenecektir. Böylece kullanım artacak ve kripto ekosistemi içerisinde yer alan yatırım miktarı artacaktır. Artan miktar piyasaların fiyatlamalarının yukarı taşınmasını sağlayacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Yöneticisinden, Vitalik Buterin’e ”Kızdıran Teklif”

Sonrakini Oku

Bitcoin ile “Sahibinden” Klasik Pop Plaklar

Bir Cevap Yazın