Yeni Bir Yılla Gelen Yeni Kripto Fırsatları

Dünyanın her yerinde yeni yılın başlangıcı getirdiği fırsatlardan dolayı kutlanır. Yeni yılın başlangıcı, bir dönemin kapanıp başka bir dönemin başladığını gösterir. Hem düşünme zamanıdır hem de sonsuz fırsatların simgesidir. Şimdi kripto dünyasında bizleri nelerin beklediğine bakalım.

Son birkaç yıl içerisinde mali sistemde ve kripto para birimi endüstrisinde pek çok ilerleme ve inovasyon gerçekleşti. Hayatı kolaylaştıran çok sayıda yeni aracın geliştirilmesi ise bunlardan yalnızca biri. Yine de endüstride gelişmeye açık çok alan bulunuyor. Pek çok uzmana göre endüstrideki en büyük devrim henüz gerçekleşmedi ve bu devrimin başrolünde dijital para birimleri olacak.

Paranın Geleceği Nasıl Görünüyor?

Fintech’in (finans teknolojisi) gelişimiyle birlikte insanların paralarını yönetme şekilleri büyük oranda değişti. Müşteriler için internet üzerinden birkaç dakika içerisinde kredi almak artık alışılageldik bir durum. Tamamen uzaktan gerçekleşen bankacılık işlemleri sayesinde müşteriler koltuklarından bile kalkmadan istedikleri tüm hizmetlerden yararlanabiliyor. Mobil uygulamalar ile en iyi oranlardan hızlıca döviz alıp satmak artık mümkün. Nakit kullanmayan toplumların sayısı da artıyor.

Kesin olan bir şey var. Bugün finansal açıdan yapılamaz gibi görülen herhangi bir durum, bundan on yıl sonra hayatımızın bir parçası haline gelebilir. Bu değişimlerden en önde geleninin, kripto para birimi kullanımının artması olacağına dair hiç kuşku yok.

Dijital Para Birimi, Gerçek Para

Paranın dijitalleşmesi son yıllarda çok sık duyulmaya başlanan bir kavram. Bazı gelişmiş ülkeler büyük oranda nakitsiz bir pozisyonda olsa da bu konuda yapılabilecek daha çok şey var.

Paranın ve dünya para sisteminin geleceği konusuna gelirsek Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladı. CBDC, blockchain teknolojileriyle çalışan bir dijital para birimidir. Ancak alışılagelmiş kripto para birimlerinden biraz farklıdır. 2020 yılında Bahamalar, resmî olarak kendi CBDC’sini piyasaya süren ilk ülke oldu. Bu yeni para biriminin adı ise Sand Dollar.

Bitcoin’in aksine CBDC’ler, merkez bankaları ve hükûmetler tarafından tedavüle çıkarılır, tamamen merkezileşmiş konumdadır ve yerel makamlarca kontrol edilir. Bu birimlerin amacı bir ülke veya kuruluş için resmî para birimi işlevi görmektir.

Kendi CBDC’lerini geliştiren ülkeler arasında Çin, İsveç, Tayland ve Marshall Adaları bulunuyor. Paranın geleceği hiç kuşkusuz ki CBDC’de yatıyor. Ancak bildiğimiz kripto para birimleri de gelişerek önümüzdeki yıllarda giderek önem kazanacak.

Gelecek Kripto’da Mı?

Kripto para birimleri yıllar süren yoğun geliştirme çalışmalarının ardından değerlerini kanıtladı. Kripto para birimlerinin kullanımı yaygınlaştıkça gelecekte finans sektöründe oynayacağı rol de artacak. Bunun iki nedeni var:

  • İhtiyaçları karşılama

Kripto endüstrisinin büyümesiyle birlikte, dijital varlıkların farklı çeşitli kullanım alanları ortaya çıkıyor. Kripto para birimleri, farklı alanlardaki ihtiyaçları tespit edip bu ihtiyaçlara başarılı bir şekilde çözüm sunuyor. Kripto sayesinde pek çok kişi birkaç dakika içerisinde ve nispeten düşük ücretler ödeyerek kıtalar arası para aktarımı gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca, Merkezsizleştirilmiş Finans (DeFi) sektöründeki projeler sayesinde giderek daha fazla kişi, önceden sadece bankaların sunduğu finansal hizmetlerden yararlanabiliyor. Kripto, artık bankalara gerek olmadan faiz kazanma hizmeti gibi pek çok fırsat sunuyor. Ayrıca kripto varlıkların ve özellikle Bitcoin’in tasarruf aracı olma rolleri kanıtlanmış durumda. Yüksek enflasyon bulunan ülkelerde yaşayan kişiler, paralarının satın alma gücünü koruyabilmek için sıklıkla varlıklarının bir kısmını Bitcoin olarak tutmaya karar veriyor. Bunlar, kripto varlıkların sunduğu çözümlerin yalnızca birkaçı.

  • Büyük şirketlerin endüstriye katılımı

Daha önce kripto’yu benimseme konusunda büyük oranda çekimser davranmış olan şirketlerin ve yatırım devlerinin kripto dünyasına duydukları ilgi 2020 yılında büyük artış gösterdi. Büyük kuruluşların bu kadar hızlı gelişen teknolojik ve finansal bir devrime kayıtsız kalamayacakları aşikardı. Sonuç olarak, biriken kripto varlıklar bütün endüstriyi etkiler hale geldi. Bu girişimle, sermayenin enflasyona karşı korunmasının yanı sıra kripto para birimlerinin yaygın bir şekilde kullanılan hizmetler haline getirilmesi hedefleniyor. Endüstri ayrıca, kripto’yu sadece bu işle yakından ilgilenenlere özel, spekülatif bir alan olmaktan çıkarıp hem kurumlara hem bireysel yatırımcılara uygun yeni bir finansal varlık ve meşru bir yatırım aracı haline getirmeye çalışacak.

  • İnovasyon miktarını artırma

Kripto endüstrisinin büyümesiyle birlikte artan talebi karşılayabilmek için yenilikçi uygulamalar üretiliyor. Gayrimenkul, altın, dijital sanat eseri ya da bağış toplama etkinliği gibi gerçek varlıkların tokenizasyonu kripto para birimleriyle gelen ve artık yerleşmiş olan inovasyonlardan yalnızca biridir. Kripto dünyasına giren işletmelerin sayısı her yıl giderek artıyor. Bununla birlikte, bu tür çözümlerin miktarının da katlanarak artması bekleniyor. Değişiklikler ne yönde olursa olusun, endüstrinin ileride büyüyeceği kesin.

Mining City İnovasyonun Merkezinde

Mining City gibi kripto para birimi pazarında köklü bir pozisyona sahip topluluklar, endüstride gerçekleşecek gelişmelerden önemli faydalar görebilir. Dengeli konumu, sağlam temeli ve arkasındaki güçlü topluluk sayesinde Mining City, kripto dünyasıyla aynı doğrultuda büyüyecek.

Mining City CEO’su Greg Rogowski’ye göre son yıllarda madencilik endüstrisindeki şirketlere olan ilgi, kripto pazarının büyüme oranından daha hızlı artmış bile olabilir.

Rogowski, “Kripto para birimleri madencilik sürecine dayandığı için madencilik endüstrinin hâlâ önemli bir parçası. Bu nedenle şirketimize olan ilginin önümüzdeki yıllarda artacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir büyümemiz, madencilik endüstrisindeki güçlü konumumuz ve topluluğumuzun bütünlüğü, Mining City’nin geleceğinin parlak olacağının göstergelerinden sadece birkaçı.” diyor.

Kripto endüstrisinin hâlâ gelişmekte olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Yine de her geçen yıl kripto’nun kullanım alanı ve sunduğu fırsatlar artıyor ve kripto dünyasına daha çok kişi katılıyor. Bütün bu etmenler bir araya gelince endüstrimiz için büyük bir büyüme potansiyeli oluşturuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Yorum 2021: ETH Fiyatındaki Düşüşe Rağmen Beklentiler Hala Yüksek!

Sonrakini Oku

TRX Coin: Tron’da Haftanın Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

Bir Cevap Yazın