Yatırımcılar Dikkat: Bu Seviyeler ve Gelişmeler Bitcoin Fiyatı İçin Çok Önemli!

Kripto para yatırımı yaparken her zaman ihtiyacınız olmayan para ile yatırım yapmanızı ve zararda satış yapmamak için sakin kalmayı öğrenmeniz gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Çünkü kripto para birimleri her zaman aşağı yönlü hareket etmediği gibi her zaman yukarı yönlü de hareket etmiyorlar.

Son 6 ayda da görüldüğü gibi Bitcoin öncelikle 69.900 dolar ile rekor kırdı, daha sonra 32.900 dolara kadar geriledi ve dünkü kapanışını 41.400 dolar üzerinde yaptı. Eğer kripto para yatırımı yapmak ve kazanç elde etmek istiyorsanız hızlı fiyat hareketlerine ve bu dönemde sakin kalmaya alışmanız gerekiyor.

Bitcoin’de Korku Azaldı

Son iki aydır Bitcoin’in fear and greed endeksinde ciddi bir korku görülüyordu. Dolayısıyla yaşanan düşüşler yatırımcıları korkuya sevk etmişti. Ancak birkaç gündür yapılan yukarı yönlü hamleler korkuyu azaltmış gibi görünüyor.

Fear and greed endeks yaşanan son düşüşler sırasında 11 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu endeks sıfıra ne kadar yakında piyasada o kadar korku ve 100’e ne kadar yakınsa piyasada o kadar açgözlülük görülüyor. Paylaşılan son verilere göre ise endeks 33 seviyesini gösteriyor.

Her ne kadar bu endeks yatırımcıların bir nebze olsun rahatladığını ve alımların artabileceğini gösterse de sadece bu gösterge ile piyasanın yönünün net bir şekilde tayin edilemeyeceğini belirtmek gerekiyor.

Bitcoin’de Önemli Seviyeler ve Gelişmeler

Bitcoin fiyatı 32.900 dolara kadar geriledikten sonra yükselişe geçti. Bir süre konsolide olduktan sonra ise uzun zamanın ardından konsolidasyon yukarı yönlü kırıldı ve bu sayede lider kripto para birimi düşen trendi de kırmayı başardı.

Bu seviyelerden sonra yukarı yönlü hamlelerin devam etmesi halinde BTC öncelikle 42.000 doları geçmeye çalışacak. 42.000 dolar üzerinde 45.000 dolara kadar hızlı bir artış olabileceği ancak sonrasında yeni bir düzeltme gelebileceği düşünülüyor. Analistler bu düzeltmenin derin olmayacağını ve sonrasında 50.000 dolarlık psikolojik seviyenin test edilebileceğini düşünüyor.

Öte yandan Mart ayında FED’in agresif bir faiz artırımı uygulamasının da BTC fiyatında düzeltme getirebileceği düşünülüyor. Bitcoin’in bu durumu fiyatlamasından sonra ise 2022 yılı için beklenen rallinin başlayabileceği düşünülüyor.

Ancak kripto para piyasasında işlerin çok hızlı değişebileceğini, bir anda yönünün yeniden aşağı dönebileceğini ve 29.000 dolara doğru başka sert bir düşüşün gerçekleşebileceğini de unutmamak gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Şaka Para Birimi, Almanya’nın Önde Gelen Futbol Kulübüyle Ortaklık Kurdu

Sonrakini Oku

Ünlü Sneaker Devi NFT’lerini Sattığı İçin Online Bir Satış Mağazasına Dava Açtı!

Bir Cevap Yazın