Yatırımcılar Boğa Hissiyatı İçinde

Bitcoin Mart ayında 3.800 dolara kadar gerilemişti. Ancak Nisan ayı boyunca bir artış grafiği sergileyen lider kripto para biriminin V şekilli artışı sebebiyle yatırımcılar ve analistler yükseliş tahminlerinde bulunmaya başladı. Tabii ki bu tahminlerin üzerinde madencilik ödülü yarılanmasının yaklaşıyor olması var…

Piyasa hissiyatındaki bu olumlu değişim, BTC’nin temel göstergelerinden birinde görülen büyük bir artışla açıklanıyor ve tarih tekerrür ederse bir rallinin başlayacağı belirtiliyor.

Boğa Hissiyatı

12 Mart ve 13 Mart’ta yaşanan düşüşler sonrasında BitMex gibi platformlarda aşırı satış baskıları oluştuğu görüldü. Bu da insanların fonlarını çekerek kendi cüzdanlarında saklamaya başlamasına yol açtı. Madencilik ödülü yarılanması ile bir yükseliş eğilimi bekleyen yatırımcılar volatiliteden ve borsalardaki aksaklıklardan etkilenmemek için kriptolarını çekmeyi tercih etti.

Bahsi geçen durum da Bitcoin’in V şekilli bir toparlanma yapmasını ve dolayısıyla dip seviyenin görüldüğünün düşünülmesine yol açtı. Yani Bitcoin bir daha 4.000 doların altındaki seviyeleri test etmeyecek şeklinde bir hissiyat oluştu.

Öte yandan araştırma platformu Glassnode, “Bitcoin’in Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar” göstergesine bakıldığında yatırımcıların giderek yükseliş hissiyatına geçtiğini ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatı

“Bitcoin’in Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar” göstergesindeki veriler 2019 Nisan ayında, yani Bitcoin Haziran ayında 14.000 doları görmeden önce de benzer sinyaller veriyordu. Dolayısıyla Glassnode yatırımcıların boğa hissiyatı içine girdiklerini ifade ediyor.

Bu verilere bakıldığında, eğer tarih önümüzdeki günlerde kendini tekrarlarsa yeniden bir ralli yaşanabileceği ifade ediliyor.

Nisan ayından sonra yaklaşık olarak %200’lük bir artış yaşanmıştı. Ama analistler bir yıl önceki piyasa temelleri ile günümüzdeki piyasa temellerinin aynı olmadığının unutulmaması gerektiğini de ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ekonomist: Bitcoin’in Bu Seviyeyi Aşması Her Şeyi Başlatabilir

Sonrakini Oku

Analist: “Sık Görülmeyen Bir Satın Alma Sinyali Var, Bunu Değerlendirin”

Bir Cevap Yazın