Yatırımcılar Bitcoin’e Akın Ediyor!

Hem geleneksel hem kripto para piyasalarında yatırımcılar koronavirüs salgını dolayısıyla girdikleri panik havasından çıkmış görünüyor. Bununla birlikte geleneksel piyasalardaki zayıflık ve mevcut finansal kriz esnasında oluşabilecek risklerin de farkına varılmış gibi görünüyor.

Mart ayında yaşanan panik satışları sırasında Bitcoin’in de S&P 500 gibi geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi yatırımcıların gözünü korkutmuş, BTC düşmanlarının yüzünü güldürmüştü. Ancak son zamanlarda bu korelasyon bozuluyor gibi görünüyor. Bilindiği gibi bahsi geçen korelasyon dolayısıyla insanlar Bitcoin’in güvenli liman olup olmadığını sorgulamaya başlamıştı. Özellikle dün yaşanan toparlanma adımlarıyla birlikte Bitcoin’e yeniden “güvenli liman varlığı” gözüyle bakılmaya başladığını görüyoruz.

Bitcoin ve Güvenli Varlık Argümanı

Lider kripto para birimi dün akşam saatlerinde anlık bir yükselişle fiyatını 7.800 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise 7.528 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Özellikle 12 Mart’taki fiyatlarla karşılaştırıldığında yaklaşık 1 buçuk ayda BTC’nin %100’lük bir artış performansı sergilediğini görüyoruz.

Tüm bunların yanında yanında BTC bu hamle ile S&P 500 il arasındaki bağı koparmak için de büyük bir adım atmış oldu. Zaten 12 Mart çöküşüne bakıldığında Bitcoin’in geleneksel piyasalardan farklı grafikler çizdiğini de görüyoruz. Bununla birlikte BTC’nin %100’lük artış grafiği petrol ve altın gibi geleneksel güvenli liman varlıklarından da daha iyi performans göstermesini sağladı.

Altın bu yıl yaklaşık olarak %12’lik bir artış performansı gösterirken, petrol son hamlesi ile yıl başından bu yana %85 oranında düşmüş, hatta bir dönem fiyatı eksileri görmüştü. Altının ve petrolün kazançları ve kayıpları göz önünde bulundurulduğunda aslında Bitcoin’in gayet iyi bir grafik çizdiğini görüyoruz.

Yatırımcılar Bitcoin’e Geliyor

Araştırma ve analiz platformundan Glassnode’den elde edilen veriler, kripto para ekosistemine hem yeni giren hem de aktif kullanıcı olarak yer alan yatırımcı sayısında artış olduğunu gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre bu durum, petrolde yaşanan düşüş sebebiyle oluşmuş olabilir. Çünkü geleneksel güvenli liman olarak görülen petrolün kriz döneminde yaşadığı büyük düşüş geleneksel varlıkların sorgulanmasına ve kripto paraların benimsenmesine yol açmış olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Max Keiser, 400.000 Dolarlık Bitcoin Tahminini Yineledi

Sonrakini Oku

Bitcoin Boğaları 10 Milyon Short Pozisyonu Patlattı!

Bir Cevap Yazın