Yasadışı İlan Edilen Bitcoin (BTC) ATM’leri İçin Kapatma Emri Geliyor!

İngiltere’deki 81 Bitcoin (BTC) ATM’si yasadışı ilan ediliyor ve kapatılması emrediliyor. İngiltere Mali Düzenleyicisi, ATM sağlayıcılara direktiflerini iletti ve uyulmaması durumunda yaptırım uygulanacağını bildirdi.

ATM’lerde Kara Para Aklama

İngiltere’deki kripto para birimi ATM’lerinin çoğunluğu süpermarket ve AVM’lerde bulunuyor. FCA şirketi tarafından uygulanması ve hizmete sunulması sağlanan bu ATM’ler, Bitcoin (BTC) için nakit alışverişi imkanı sağlıyor. Ancak uzmanlar, özellikle küçük miktarlı işlemler için güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığını ve işlem sağlayıcılarının lisanslı olmadığını savunuyor. Böylece uzmanlar, bu yolla ATM’lerin kara para aklama için kullanılması endişesi taşıdığından, FCA’nın kontrolleri artırması ve harekete geçmesi isteniyor.

Mali düzenleyici yaptığı açıklamada, İngiltere için kripto ATM’lerini kapatmalarını veya bu yapılmazsa yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını ilettiklerini belirtiyor. Ayrıca düzenleyici, hali hazırda olan bütün ATM’lerin aslında kayıtlı olması ve İngiltere’nin kara para aklama düzenlemelerine uygun olması gerektiğini bildiriyor.

Böylece mali düzenleyici, kripto varlık şirketlerinin hiçbirinin kripto ATM hizmeti sunmak için onay almadığını ve bunun da İngiltere’de faaliyet gösteren ATM’leri yasadışı yaptığının da altını çiziyor. Düzenleyici bu bildirgeleriyle yatırımcıları ve kripto para kullanıcılarını bu ATM’leri kullanmaması konusunda da uyarıyor.

FCA ve Düzenleyicinin Kripto Tutumu

Tüm bunlara ek olarak mali düzenleyici, İngiltere’de bulunan kripto ATM’leri hakkında endişe taşıdığını ve en kısa süreçte ilgili firmalarla iletişime geçeceklerini söylüyor. Ayrıca mali düzenleyicinin direkt olarak kriptoya olan katı duruşu da biliniyor ve dolayısıyla İngiltere halkı düzenleyicinin bu tutumunu yadırgamıyor. Eğer yaptırımlar başlarsa yaptırımların, şu anda İngiltere’nin kripto varlık sicilinde bulunan 33 şirketi ve ek olarak Mart’ta yeni eklenen 22 şirketi içermesi anlamına geliyor.

Diğer yandan FCA ise, 110 ATM’yi hali hazırda kapattı. Buna ek olarak FCA, yatırımcıları kriptonun düzenlenmemiş ve yüksek riskli olduğu konusunda uyarıyor ve eğer ki ilgili kripto para biriminde kötü bir senaryoyla karşılaşılırsa herhangi bir korunmaya sahip olmadıklarını da iletiyor. Ayrıca FCA, yatırım yapacak kişilerin tüm parasını kaybetmeye hazır olması gerektiğini ve aksi durumda yatırım yapmaması gerektiğini savunuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist: “Bu Altcoin’in 13X Yapması An Meselesi!”

Sonrakini Oku

Altcoin NFT Bütünleşmesi: Bu Altcoinde Sürüm Yükseltme İle İşler Değişecek!

Bir Cevap Yazın