Yarılanma Bir Umut Işığı Olur Mu?

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması ile hem Bitcoin hem tüm kripto paralarda %10’ların %20’lerin üzerinde düşüşler yaşandı. Bununla beraber doğal olarak toplam kripto para piyasası hacminde de ciddi düşüşler görüldü. Bitcoin fiyatı kısa bir sürede 10.000 dolardan 3.700 dolara kadar geriledi.

Bu son düşüşler kripto para piyasasındaki umutları adeta yerle bir etti ve bazı analistler 1.000 dolara kadar geri çekilmelerin yaşanabileceğini dile getirdi. Ancak umutların yeniden yeşermesini sağlayan bir durum var: Bitcoin madencilik ödülü yarılanması

Yarılanma Olayı

İki aydan kısa bir süre sonra Bitcoin madencilik ödülleri 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek. Daha önce yarılanma iki kez gerçekleşti ve her yarılanma sonrasında fiyat yeni rekorlar kırdı. Dolayısıyla hem yatırımcılar hem analistler bir kez daha tarihin tekerrür etmesini ve yine fiyatın rekorlar kırmasını bekliyor.

Çünkü madencilik ödülü azaldığında Bitcoin’in arzı da azalmış oluyor ve “arzı az olan şeyin fiyatı artar ilkesi” ile Bitcoin fiyatı artıyor. Bu genel bir kural olduğu için de yine aynı tepkinin verilmesi bekleniyor. Ayrıca yarılanma olayının Bitcoin arzını azalttığı için lider kripto para birimini daha değerli kıldığını da belirtmek gerekir.

Diğer Kriptolar

Bitcoin’in kısa tarihi boyunca genel itibari ile Bitcoin arttığında altcoin’ler de artış gösteriyor. Aynı şekilde Bitcoin fiyatı düştüğünde altcoin’ler de düşüş sergiliyor. Dolayısıyla eğer Bitcoin yarılanması beklendiği gibi bir sonuç oluşturur ve yeni rekor seviyeler görülürse altcoin’lerde de benzer artışlar yaşanabilir ve yeni rekor seviyeler görülebilir.

Ayrıca analistler beklenen yükselişlerden önce çok daha düşük seviyelerin görüneceğini dile getiriyordu. Bitcoin yaşadığı son düşüşlerle bu dip seviyeleri görmüş ve artık artış eğilimine geçmiş olabilir…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Piyasa kötü gitse de Google’da “Bitcoin” arama terimi yükselişte

Sonrakini Oku

Bitcoin Fiyatı Yüzde 20 Arttı Ama Uzmanlar Uyardı: Tuzak Mı?

Bir Cevap Yazın