XRP Fiyatının Düşüş Sebebi Belli Oldu: Kurucular İş Başında!

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP, son 3 günde rekor yükseliş elde ettikten sonra bugün zirveden çok sert çakıldı. 0,77 dolar seviyesine kadar çıkan XRP/USD işlem çiftinin, 0,58 dolar seviyesine kadar çakıldığı görülüyor. Birçok analist bunun direkt Bitcoin fiyatının yükselişinden kaynaklı olduğunu düşünse de durum biraz farklı olabilir.

XRP, 0,77 Dolardan Döndü

XRP, sabah saatlerinde 0,77 doları görüp sert dirence denk geldikten sonra Bitcoin fiyatının yaklaşık 200 dolarlık değer kaybı, fiyatı 0,71 dolar seviyesine kadar çekmişti. Bu noktadan sonra artan volatilite, XRP yatırımcılarını 0,68 dolar ile 0,74 dolar seviyeleri arasında ikilemde bıraktı. Ancak BTC fiyatının 19.000 dolara yükselmesi ile XRP’nin Binance üzerinde 0,58 dolara kadar düştüğü görüldü.

Yüklü kripto para transferlerini takip eden Whale Alert hesabının aktardığı bilgilere göre ise ilk XRP yatırımcılarından bazıları ve belki de kurucular, XRP satmaya başlamış olabilir. Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre, 40 milyon XRP yani yaklaşık 30 milyon dolarlık fon, bilinmeyen bir cüzdandan Bitstamp kripto para borsasına aktarıldı.

Jed McCaleb, XRP mi Satıyor?

Bitstamp kripto para borsası, Ripple kurucularından Jed McCaleb’in sıklıkla kullandığı bir platform olarak biliniyor. McCaleb sattığı bütün XRP’leri Bitstamp üzerinden aktardı ve borsanın XRP yatırımcıları için böyle kötü bir unvanı bulunuyor. Buna ek olarak Whale Alert tarafından  yapılan açıklamada işlemi yapan cüzdanın, 2013 yılından beri pasif durumda olduğu ve son 2 gün içerisinde yeniden aktif hale geldiği vurgulandı.

2013 yılına ait bir cüzdan olması bu transferin kurucularla olan bağlantısını daha da güçlendirmekte. Trolly McTrollface isimli Twitter kullanıcısı da buna dikkat çekerek, Ripple şirketinde yer alan önemli kişilerin şu an satışa başladığını belirtti. “Greator fool” yani “daha büyük aptal” yönteminin kullanıldığını belirten analist, yeni gelen yatırımcıların üzerine XRP satıldığını düşünüyor.

XRP Fiyatı Hala Yükselişte

XRP fiyatı 0,77 dolardan 0,58 dolara kadar düşse de bunun kısa sürede %100 artış elde ettiği unutulmamalı. 0,30 dolardan başlayan XRP fiyatının yükselişi, 0,60 doların altına inmedikçe %100 artış seviyesi devam edecektir. Uzmanların kafalarındaki yükseliş ise 0,80 dolara ve devamında 1 dolara doğru gidebilecek güce sahip gibi gözüküyor.

Yine de Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasasının gidişatı, her şeyi bozabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Direnci Kırdı ve Uçuşa Geçti: Nerede Duracak?

Sonrakini Oku

Bu Haber Ethereum’u (ETH) 800 Dolara Götürebilir!

Bir Cevap Yazın