XRP Fiyatının 1 Dolara Yükselmesi İçin Ne Gerekiyor? İşte Teknik Veriler

XRP fiyatı 2020 yılında 0,77 dolara kadar yükselerek 2018 yılından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ancak buna rağmen yatırımcıların asıl hedefinin ilk başta 1 dolar, bunun devamında ise 3,30 dolar olduğu biliniyor. Peki XRP fiyatının 3,30 dolar seviyesine kadar çıkabilmesi için teknik olarak nasıl bir kırılmaya ihtiyacı var?

XRP Teknik Analizi

XRP/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,60 dolar bandından işlem görüyor ve neredeyse haftalardır konsolidasyon yaşamakta. XRP fiyatının teknik analizine bakıldığında ise 0,61 doların 4 saatlik grafiğe göre 50 SMA noktasına denk geldiği görülüyor. Yani burada hem güçlü bir destek hem de kırılamazsa güçlü bir direnç yer almakta.

XRP fiyatının ilk olarak bu noktayı yani 50 günlük basit hareketli ortalamayı kırması gerekiyor. Bunun devamında ilk hedef 0,65 dolar olacaktır. 0,65 dolar üzerinde günlük veya haftalık kapanış gerçekleştirilmesi ise bundan yaklaşık 2 hafta önce yaşanan büyük yükseliş benzeri bir hareketlenme yaşatabilir. Yani Ripple yatırımcılarının 0,65 dolardan sonra görecekleri ilk direnç 0,7 dolar ile 0,75 dolar olarak biliniyor.

Ripple Fiyatının Yönü Ne Olacak?

4 saatlik grafikteki göreceli güç endeksi, şu an bütün satıcıların üstün olduğunu gösteriyor. Yani 4 saatlik grafikte satış baskısı üstün gözükmekte. Eğer bu negatif fonlama oranı devam ederse, konsolidasyon ve bunun sonrasında sert bir düşüş görülebilir.

XRP/USD işlem çiftinin Bollinger Bandı formasyonuna göre ise 100 SMA noktasına kadar düşmesi muhtemel. Bu seviye 0,57 dolara tekabül etmekte ve XRP geçtiğimiz hafta birkaç kere bu noktayı test etmişti. Eğer fiyat ani bir düşüş ile bu noktanın da altına gerilerse XRP için 0,45 dolar yolu gözükebilir. 200 günlük basit hareketli ortalama bu satış baskısının bir kısmını alsa da fiyatın buradan sonra düşüşü hızlanacaktır.

XRP 1 Dolar Hedefini Koruyor

Şu an ise XRP’nin 0,61 doların üzerine çıktığı görülüyor. Buradan sonra XRP yatırımcılarının dikkat edecekleri fiyat 0,65 dolar ile 0,71 dolar olacaktır. Bu iki direnç noktasının da kırılması XRP’yi 1 dolar seviyesine hiç beklenmeyecek kadar hızlı çıkartabilir. XRP volatilitesinin zirve yaptığı son günlerde yatırımcıların stop pozisyon girmeden işlem açmamaları ise olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Ripple fiyatı uzun vadede 1 dolara gitme potansiyeline sahip olsa da kısa vadede bunun yeniden 0,45 doları bile görme şansı var.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Satış Baskılarına Rağmen Bu Sebeple Çöküş Yaşamıyor

Sonrakini Oku

Çin’in Dijital Parası Hakkında Müjde: Dev Alışveriş Platformu Destekliyor

Bir Cevap Yazın