XRP Davasında Son Gelişmeler Neler ve Nereden XRP Alınabilir?

Ödeme odaklı bir kripto para birimi şeklinde tasarlanan XRP, şu an hala çeşitli kripto para borsalarından alınabilmekte. Sınır ötesi ödeme işlemleri ve oldukça düşük ücretle ödeme yapılabilmesi odaklı bir teknoloji ve kripto para olarak Ripple tarafından geliştirilen XRP, mevcut finans sisteminin değiştirilmesi yönünde çalışmalar yapıyor. Şu an ise XRP’nin başının bir dava ile belada olduğu bilinmekte.

  • SEC ve Ripple Arasındaki Davanın Sebebi ne?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Aralık 2020’de Ripple Labs şirketine ve iki yöneticisine dava açtı. Davanın arkasındaki suçlama ise Ripple’ın XRP satışı ile lisanssız menkul kıymet satışı yapması olarak görülüyor. SEC, toplamda 1,3 milyar dolarlık bir dava açtı ve devamında birçok kripto para borsası XRP’yi delist etti veya alım satımları durdurdu. Coinbase ve Kraken gibi birçok kripto para borsası bu harete dahil oldu. O tarihten beri XRP fiyatı (Bexplus üzerinde) %65’ten fazla düşüş yaşadı.

*Menkul kıymet bir yatırım kontratıdır ve eğer bir kripto paranın arkasındaki isimler bunu ABD’li yatırımcılara yatırım olarak tanıtırsa bu sefer ABD’nin menkul kıymet regülaötrü SEC bunu ABD yasalarına göre menkul kıymet olarak görmeye karar verebilir.

  • Davadaki son gelişmeler neler?

Ripple, SEC cephesinden gelen suçlamalar sonrasında XRP’nin aslında SEC’nin yetki alanında olmadığına yönelik itirazda. bulundu. Şimdiden dünyanın dört bir yanında farklı regülatörler tarafından XRP’nin dijital para olarak kabul edildiği görülüyor ve böyle bir durumda ABD’nin finansal regülatörü SEC’nin XRP üzerinde karar. yetkisi bulunmayabilir. Bu ülkelere Japonya, İngiltere ve Singapur dahil.

SEC geçtiğimiz hafta Bitcoin ve Ethereum ile ilgili evrakları temin etmeyi reddetmişti ve bunun dava ile ilgisiz olduğunu vurgulamıştı. Ripple Labs ise 26 Mart tarihinde yaptığı başvuruda bu evrakların önemli olduğunu vurguladı. Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet değilken XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesine tepki gösteren Ripple, 6 Nisan gecesinde zafer elde etti. SEC artık bu belgeleri sunmak zorunda.

Dava ilk açıldığından beri ise çok fazla değişiklik oldu ancak Ripple’ın itibarı zedelendi. Önde gelen kripto para borsaları ve kilit ortaklar tarafından XRP’nin alım satımı durduruldu. XRP fiyatı bir noktada 0,18 dolara gerilese de artık toparladı ve 1 dolar üstüne kadar çıktı.

Şu an için XRP davasında dört önemli durum bulunuyor. Bunların birisi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile eski CEO’su Chris Larsen’in finansal kayıtlarının ibraz edilmesi talebi. Bunların ikincisi SEC tarafından Ripple’a yönelik adil savunma talebi ve üçüncüsü ise Ripple kurucularının kendilerine açılan davanın düşürülmesi talebi olarak biliniyor. Ripple son olarak SEC’nin neden 8 yıl boyunca XRP’ye karşı yasal bir hamle atmadığını merak ederek buna yönelik bir başvuruda bulundu.

  • XRP yatırımcıları yeniden XRP listelemeleri için harekete geçti. 

Bütün bu gelişmelerin ışığında ise XRP yatırımcıları XRP’nin borsalarda yeniden listelenmesi için harekete geçti. Buna ek olarak XRP ile ilgili durumun üçüncü partileri bağlamayacağı kararı borsaların bunu yeniden listelemesini sağlayabilir. XRP fiyatı kısa sürede ciddi bir yükseliş elde etti ve bu yazının kalem alındığı an itibarıyla 1,07 dolardan işlem görmekte.

Bexplus borsasındaki analistler ise XRP davayı kaybetse bile XRP fiyatının ilk baştakinden daha fazla düşmeyeceğini düşünüyor. Şimdiye kadar bütün borsalar XRP’yi delist etmese de ABD’de ayağı bulunanların birçoğu bunu yaptı. Buna rağmen Binance hala XRP destekliyor e Huobi de bunu yapıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Polkadot (DOT) Yöneticisinden Son Dönemde Popüler Kripto Para Trendine Karşı Uyarı!

Sonrakini Oku

Popüler Mesajlaşma Uygulaması Kripto Dünyasına Katılıyor

Bir Cevap Yazın