WEF, Dördüncü Sanayi Devrimi Adına Çalışmalara Başladı

Cointelegraph’ın 29 Mayıs’ta paylaştığı bir habere göre Dünya Ekonomik Forumu (WEF), yeni teknoloji politikaları rehberliği üzerinde çalışacak altı adet farklı “dördüncü sanayi devrimi kurulu” kurulduğunu açıkladı.

Konseylerin Amaçları

Yapılan açıklamalara göre kurulan konseyler; yapay zeka, otonom hareketlilik, Blockchain, drone‘lar, nesnelerin interneti ve hassas tıp konusunda yapılacak olan düzenlemelerde düzenleyicilere yardımcı olacak. Kamudan, özel sektörden ve sivil toplumdan önemli isimlerin bulunduğu ayrıca akademisyenlerin de yer aldığı 200’ün üzerinde katılımcısı bulunan konseyler, bu yeni ekosistemlerdeki açık ve anlaşılır kural eksikliğini giderebilmek için düzenli olarak toplanacak.

Öte yandan, konseyler dün ilk defa Dünya Ekonomik Forumu’nun San Francisco’da Dördüncü Sanayi Devrimi Ağı için kurulan merkezde toplandılar.

WEF‘in açıklamalarına göre bu konseyler yeni kurulan teknolojiler konusunda ülkeler arası politika alışverişini de mümkün kılacak. Ayrıca yasal boşluklar ele alınacağı için ve en iyi politika uygulamalarına dair ortak bir anlayış oluşturulacağı için doğru bir stratejik rehberlik de sağlanabilecek.

Bunların yanında konseylerin eş başkanları arasında Çin Tıp Bilimleri Akademisi’nden, Dana-Farber’den, Avrupa Komsiyonu’nundan, teknoloji devi Microsoft’tan, Qualcomm’dan, Uber’den ve Dünya Bankası’ndan liderler olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

WEF’in Bakış Açısı

Dünya Ekonomik Forumu Haziran 2017’de yani iki yıl öncesinde 46 sayfalık bir Blockchain raporu yayımlamıştı. Yani WEF’in Blockchain teknolojisine olan ilgisi yeni değil. “Blockchain’in Potansiyelini Fark Etmek” başlıklı raporda Blockchain’in “dünyadaki altyapı sistemlerine nasıl etki edebileceği” sorusu irdeleniyordu.

Bunun yanında WEF, 2019 Mayıs ayı başlarında tedarik zinciri endüstirisinde Blockchain teknolojisinin kullanımını teşvik etmek istediğini açıklamıştı. Bu da Blockchain’in öneml bir kurumdan büyük bir destek aldığı anlamına geliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin Yeni Kripto Para Sıralamasını Açıkladı: Bitcoin Kaçıncı Sırada?

Sonrakini Oku

“Evinizi, Arabanızı Satın Litecoin Alın”

Bir Cevap Yazın