Volvo’dan İlk Niteliğinde Blockchain Girişimi!

Dünyanın en tanınan ve popüler otomobil markalarından birisi olan Volvo, kripto para birimlerinin altyapısını oluşturan blockchain teknolojisini kullanmaya başlayan en güncel ekip oldu.

Volvo tarafından yapılan açıklamada elektrikli cihazların bataryalarını takip amacıyla blockchain teknolojisi kullanılmaya başlanacağı belirtildi ve bunun istenildiği gibi gitmesi durumunda teknolojinin başka alanlarda da kullanılabileceği ima edildi. Volvo, elektrikli cihazlarının akülerinde yer alan kobalt elementini direkt olarak blockchain ile takip edecek ve bunun kullanıldıktan sonra nereye gönderildiğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olacak. Bu da aslında otomotiv sektöründe Volvo için bir ilki temsil etmekte.

Blockchain İle Element Takibi

Volvo tarafından yapılan açıklamada ”dijital kayıt teknolojisinin kullanımı ile” söz konusu materyalin tedarik zincirindeki yeri hakkında bilgi sahibi olunabileceği ve ürünün herhangi bir insan hakları ihlaline konu olacak yerlerden elde edilip edilmediği konusunda da şeffaflık sağlanacağı belirtildi. Özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan bölgelerden elde edilen kobalt, kesinlikle geçtiğimiz yıllarda oldukça kötü sahnelere sebep oldu.

Volvo iki büyük batarya sağlayıcısı CATL ve LG Chem ile blockchain tabanlı anlaşmaya vardığını ve bu yıldan itibaren teknolojiyi kullanacağını itiraf etti. Volvo’nun başlattığı harekata teknoloji devleri Oracle ve IBM de eşlik etmekte.

Blockchain teknolojisini kullanacağını belirten tek büyük marka Volvo’dan ibaret değil. Bundan birkaç gün önce dünya devi Coca Cola da şişeleme işlemleri için blockchain kullanacağını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hafta Sona Ermeden Yeni Bir Düşüş Yaşanır Mı?

Sonrakini Oku

FBI, Kriptoların Giderek Daha Büyük Problem Olduğunu Düşünüyor

Bir Cevap Yazın