Vkontakte ve Odnoklassniki ödemelerde kripto para kullanmaya başlıyor

İki büyük Rus tabanlı sosyal ağ platformu Vkontakte ve Odnoklassniki, yaptıkları açıklamalar ile ödemelerde kripto paraları kabul edeceklerini açıkladılar.

Rusya’nın en popüler sosyal medya ağı olan Vkontakte ve eski Sovyet ülkelerinde pek çok aboneye sahip olan Odnoklassniki, reklam verenlerden Bitcoin ödemelerini kabul edecekler. Ayrıca geliştiricilere ve partnerlere de kripto para ile ödeme yapmaya da başladılar.

Hem Bitcoin (BTC) hem de Bitcoin Cash (BCH) kripto paraları, iki sosyal ağın birlikte çalıştığı bir platform tarafından kabul edilecek. Kripto para işlemleri, Mail.ru Group’un My.com alt kuruluşundan kabul edilecek ve ABD merkezli ödeme hizmeti sağlayıcısı Bitpay tarafından fiat paralara dönüştürülecek.

Şimdilik uygulama geliştiricileri ve ilgili platformlar, ödemelerini fiat para cinsinden almaya devam edecek. Ancak yakın gelecekte onlara da kripto para seçeneği sunacak planlar ortaya çıkabilir.

Vkontakte Rusyanın en büyük sosyal medya platformu

Vkontakte, Rusya Federasyonu’nda ve Rusça konuşulan ülkeler arasında en popüler sosyal medya ağı konumunda. Şu anda web web sitesi, Alexa’nın en iyi 500 site sıralamasında 18. sırada yer alıyor ve aynı zamanda Belarus, Kazakistan, Moldova, Estonya, Letonya ve Ukrayna’da (geçen yıl Kiev tarafından yasaklanmadan önce) en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım siteleri arasında bulunuyor.

Platformun 470 milyondan fazla kullanıcısı var ve 2017’de 14 milyar ruble gelir elde ettiği bildirilmişti.

Sosyal ağ, 2006 yılında Rus girişimci Pavel Durov tarafından kuruldu ve o zamandan beri Rusya’nın önde gelen sosyal medya platformu olarak, Odnoklassniki’yi geride bıraktı. Odnoklassniki (Sınıf arkadaşları), Rusya, Özbekistan ve Kırgızistan gibi Sovyet sonrası bağımsızlığını ilan eden bazı ülkelerde hala çok popüler. 2014 yılında Vkontakte’nin CEO’su olarak görevden alınan Durov, aynı zamanda şifrelenmiş mesajlar alanında oldukça popüler olan Telegram mesajlaşma servisinin de kurucusudur.

Mytarget platformu ve ağı aracılığıyla reklam ücretleri, Bitcoin ve Bitcoin Cash ile ödenebilecek. Mail.ru Group, aynı zamanda yakın gelecekte katılımcı sitelerinde kripto para ile ödeme alabileceklerini söyledi.

Vkontakte ve Odnoklassniki’nin sahibi olan Rus internet şirketi Mail.ru, Moi Mir adında küçük bir sosyal ağ, açık kaynaklı GPS uygulaması Maps.me ve anlık mesajlaşma programı ICQ’nun da sahibi.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

61 Japon bankası MoneyTap uygulaması ile Ripple kullanmaya başlayacak

Sonrakini Oku

Avusturya’dan Blockchain transfer sistemleri üzerine yeni bir proje geliyor

Bir Cevap Yazın