Vitalik Buterin’den “Ethereum 2.0” Müjdesi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Prag’da düzenlenen Devcon4 konferansının açılış sunumunda “uyumlu bir bütün” olarak tanımladığı Ethereum 2.0’ın yol haritasını açıkladı.

‘Serenity’ isimli proje, Ethereum geliştiricilerinin 2014’ten beri üzerinde çalıştığı birçok projeyi kapsıyor. Buterin projeyi şu sözlerle özetledi:
Ethereum 2.0 yıllardır üzerinde konuştuğumuz, yıllardır üzerinde araştırma yaptığımız ve en sonunda uyumlu bir bütün olarak bir araya gelmek üzere olan birçok farklı özelliğin bir kombinasyonu.

Ethereum kullanıcıları ve analistleri, son aylarda sürekli ertelenen ağ yükseltmeleri için potansiyel zaman çizelgesini uzun süredir tartışıyor.

Serenity’nin getireceği değişiklikler arasında proof-of-stake algoritmasına geçiş (Casper ismiyle bilinen proje), sharding isimli süreçle gelen ölçeklendirme geliştirmeleri ve diğer protokol iyileştirmeleri yer alıyor.

Buterin “büyük startın” öncesinde geliştiricilerin son olarak birkaç ince ayar yapacağını sözlerine ekliyor. Bunlara protokol özelliklerinin ve client’lar arası test ağlarının (Ethereum 2.0’ın en az iki özelliğini entegre edecek bir test ağı) stabilize edilmesi de dahil.

Buterin’e göre fazladan test süreci önemli, zira Ethereum 1.0’ın özellikleri çok çabuk piyasaya sürüldü ve bu süreçten gereken ders çıkarıldı.

Ethereum 2.0’ın ne zaman hayata geçeceği konusunda ise Buterin gizemli kalmayı tercih etti ve “cidden çok uzak bir zamanda değil” demekle yetindi.

Öte yandan ERC-20 token standartının Buterin’le birlikte yaratıcılarından Fabian Vogelsteller konferansta yeni bir ICO modelini tanıttı. Yeni modelin kullanıcıları dolandırıcılıktan koruyacağı iddia ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Yıl Sonuna Kadar 50 Bin Dolar Olacak Demişti: Ran NeuNer Çuvalladığını Kabul Etti

Sonrakini Oku

Dünyanın En Büyük Varlık Şirketi Bitcoin ETF’i Başlatacak Mı?

Bir Cevap Yazın