Vitalik Buterin, NFT’lerin “Soulbound” Yapılmasını Önerdi! Bu Ne Anlama Geliyor

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, NFT‘ler, yönetişim ve diğer merkezi olmayan çözüm spektrumları için devredilemez olan yeni bir konsept önerisi sundu. Konsept fikri, Vitalik’in büyük bir hayranı olduğu bilinen ünlü MMORPG World of Warcraft’tan geliyor.

Vitalik Buterin, NFT’lerin “Soulbound” Yapılmasını Önerdi

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para biriminin kurucusu olan Vitalik Buterin, NFT’leri World of Warcraft gibi oyunlardaki öğelerle karşılaştırdı, çünkü her ikisi de belirli nadirliklere, sosyal sinyal değerine ve ek araçlara sahip.

Sosyal sinyalizasyon, sayısız sosyal platformun NFT profil resimlerini tanıtmasından sonra daha da belirgin hale geldi. Buterin ayrıca, NFT‘lerin insanların belirli NFT’leri edinme becerisinden ziyade servetinin bir yansıması olarak hareket ettiğini öne sürdü.

Ethereum’un yaratıcısı, piyasada aktif olarak ticareti gerçekleştirilen NFT’lerin çoğunun, satın aldığında hayır kurumlarını destekleyen koleksiyonlar gibi iyi bir neden için kullanılabileceğini savundu.

NFT’ler Servetin Bir Yansıması

Buterin ayrıca, NFT’lerin yalnızca birinin servetini yansıtmadığını  ve sadece bu amaçla kullanılmadığını da sözlerine ekledi. Buterin’in buna verdiği en iyi örnek, bir tür etkinliğe katılan kullanıcılar arasında belirteçlerin dağıtıldığı standart olan POAP veya “katılım kanıtı protokolüdür“.

POAP, “Soulbound” öğelerinin World of Warcraft’ta nasıl çalıştığına benzer şekilde, bir şeye gerçek katılımı yansıtmak için kullanılabilir; bu, bazı etkinliklere katılımın kanıtı olarak bilinir. Bahsi geçen bu ürünler daha sonra satın alınamaz veya satılamaz.

Teklif ve konseptin kendisi canlandırıcı gibi görünse de, değiştirilemez token‘lara sahip bir cüzdana bir NFT veya özel anahtar satmak arasındaki farkın ne olduğu açık değildir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralar Türkiye’de Enflasyonun Dengelenmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

Sonrakini Oku

Sosyal Medya Platformu Reddit, Yeni NFT Özelliğini Test Ediyor!

Bir Cevap Yazın