Vitalik Buterin Ethereum Yatırımcılarını Bekleyen Tehlikeyi Açıkladı

Ethereum kurucu ortağı ve kripto para sektörünün en tanınan isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, son günlerin popüler trendlerinden olan DeFi yani merkezsiz finans uygulamaları ile kripto para birimlerini değerlendirdi. Aslında Buterin daha önce de Yield Farming olarak bilinen DeFi token’ı kazanma yöntemine karşı yatırımcıları uyarmıştı.

Cuma günü yaptığı açıklamada benzer noktalara değinen Buterin, DeFi protokolleri ile sadece Uniswap üzerinden uzun süre önce birkaç token alışverişi sebebiyle etkileşim kurduğunu ve yield farmin yapmadığını belirtti. Buterin, işlem ücretlerinden belirli bir para kazandığını ancak yatırım yapmadığını belirtti ve topluluğu DeFi sektörüne karşı uyardı.

Buterin Hiç Yield Farming Yaptı Mı?

Hiç yield farming yapmadığını vurgulayan Buterin, bu sebeple kendisini “havalı” bulmayanlar olacağını ifade etti. Aslında Buterin DeFi protokollerine karşı uyarıda bulunma konusunda haklı olabilir. Daha önce YAM isimli DeFi protokolü 1 gün içerisinde rekor yükseliş elde etse de aynı gün içerisinde %99 değer kaybetmişti.

YAM’a ek olarak bugün piyasaya sürülen Curve de 90 dolara kadar çıktıktan sonra bir anda 10 doların bile altına geriledi. DeFi protokollerinin çoğunun herhangi bir garantisi veya arkasında sağlam bir ekibi bulunmuyor. Bu da söz konusu protokolleri bir hayli riskli kılıyor.

Ethereum ise bütün bu DeFi çılgınlığı esnasında yükselmeye devam ediyor ve an itibariyle 420 doların üstüne çıktı. Buterin, yield farming furyasının Ethereum ağındaki işlem ücretleri de inanılmaz bir şekilde yükselttiğini ve bunun büyük bir tehlike olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Gerçekten Boğa Piyasasında Mı? Uzmanı Açıkladı

Sonrakini Oku

XRP İki Buçuk Yıl Sonra Yatırımcıların Yüzünü Güldürecek Mi?

Bir Cevap Yazın