Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’nin 2 Yıllık Planını Açıkladı

Ethereum’un kurucu ortaklarından ve hiç şüphesiz en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, merakla beklenen Ethereum 2.0 hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ethereum 2.0’nin yeterli fonlama miktarına ulaşılması durumunda 1 Aralık 2020 tarihinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Tabii ki bu bütün sürecin sadece ilk aşaması konumunda.

Ethereum 2.0 İçin İlk Adıma Az Kaldı

Phase 0, eğer 1 Aralık tarihine kadar yeterli miktarda ETH stake edilirse başlatılacak. Bunun devamında Phase 1 ve son olarak da Phase 0 yayınlanacak ve bunların 2021 yılının sonuna kadar gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Ethereum ağı da bu gelişme sürecinde Proof-of-Work’ten, Proof-of-Stake modeline geçiş yapacak.

Vitalik Buterin ise konu hakkında yayınladığı detaylı açıklamasında en çok merak edilen soruları yanıtladı. Buterin, önümüzdeki iki yıllık süreç boyunca Ethereum ağının büyük bir değişiklik yaşayacağını vurguladı ve birden fazla teknolojik yeniliğe hazır olunması gerektiğini vurguladı. Buterin, bu değişim yaşandıktan sonra Ethereum ağının saniyede yapabileceği işlem konusunda 100.000 üzerine ulaşacağını düşünüyor.

Ethereum Fiyatı İçin Yükseliş Kapıda

Ünlü kurucu ortağa göre bununla birlikte kurumsal yatırımcılar ve şirketler de artık Ethereum ağını kullanmaya başlayabilecek. Ethereum 2.0’nin 2021 yılının sonuna kadar tamamlanacağını ima eden Buterin, bu süreç tamamlandığında her şeyin çok farklı olacağını ve tamamıyla yeni bir Ethereum ağı ile karşı karşıya kalınacağını ifade etti.

ethereum

Ethereum 2.0’nin ilk aşaması için ise sayılı gün kaldığı biliniyor. Bundan yaklaşık 1 hafta sonra Ethereum 2.0 için yeterli ETH miktarı toplanırsa 1 Aralık tarihinde değişim başlayacak. ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 468 dolardan işlem görmekte ve fiyat BTC nedeniyle 490 dolar noktasından çakıldı.

Ethereum 2.0, Her Şeyi Değiştirebilir

Ancak eninde sonunda dolacağı tahmin edilen staking limiti, Ethereum 2.0’ye geçişi tetikleyecek ve bu durum fiyatı da olumlu yönde etkileyecek gibi gözüküyor. Vitalik Buterin de bu sürece olan güvenini vurgulayarak, yatırımcıların dikkatini ve ilgisini çekmeyi başardı. Ethereum 2.0’nin tam anlamıyla piyasaya giriş yapması ve saniyede 100.000 üzeri işleme ulaşması ise Ethereum fiyatı için rekor etki yaratabilir.

Ethereum 2017 yılının boğasında 1.000 doların bile üzerine çıkmıştı ve uzmanlar 500 dolardan sonra yine benzer noktaların görülebileceğini, rekor üzerine rekor kırılabileceğini düşünmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’sundan Bitcoin (BTC) Yorumu!

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Yükselirken Bu Token’lar da Çok Kazandırıyor!

Bir Cevap Yazın