VISA’nın Bu Hamlesi Bitcoin (BTC) Üzerinde PayPal Etkisi Yaratabilir!

Ortaya çıkan son bilgilere göre ödemeler devi Visa, Bitcoin ve kripto para birimleri adına bir önemli adım daha atmaya hazırlanıyor.

Bankalar, Visa ve Bitcoin

Geçtiğimiz yıllarda 35 farklı Bitcoin ve kripto para birimi platformuyla ortaklık kurduktan sonra Visa, bankaların Bitcoin ve kripto para birimi satın alma ve işlem hizmetlerini bu yılın ilerleyen günlerinde başlayacak olan bir Visa kripto yazılım programıyla sunmalarına yardımcı olmayı planladığını duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre Kansas merkezli bir dijital banka olan First Boulevard, Visa müşterilerinin Bitcoin ve kripto para birimlerini entegre etmesine yardımcı olmak için tasarlanan API’leri pilot olarak kullanacak.

Öte yandan ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nden (OCC) bir ulusal güven tüzüğü için onay verildikten sonra geçen ay ilk ABD ulusal dijital varlık bankası haline gelen ve bir Bitcoin ve kripto saklama kuruluşu Anchorage ise Visa müşterilerinin Bitcoin ve kripto para birimlerini kendi adına saklayacak.

Böylece bankaların, kullanıcılarının Bitcoin’lerini ve kripto para birimlerini geri çekmelerine ve saklamalarına izin verebilecekleri anlaşılıyor.

PayPal ve Kriptolar

Ekim ayında 346 milyon kullanıcısına Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri satın alma ve harcama planlarını açıkladığında en son Bitcoin fiyatı boğa koşusunu ateşleyen ve Visa rakibi olan PayPal, insanların kripto para birimlerini platformundan taşımasını engellediği için eleştirilere maruz kalmıştı.

Dolayısıyla Visa’nın bu hamlesinin rekabet adına da atılmış olabileceği ve PayPal’a yöneltilen eleştiriler neticesinde avantajlı olabileceği düşünülüyor.

Bitcoin ve Dijital Altın

Visa’nın kripto başkanı Cuy Sheffield geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’i dijital altın gibi gördüklerini ve Bitcoin’in günlük alışverişlerde kullanımı konusunda talep eksikliği olduğunu ifade etmişti.

Bununla birlikte Visa CEO’su Al Kelly de Sheffield’ın açıklamaları ile paralel açıklamalar yaptı ve “Kripto para birimlerinin bu noktada önemli bir ödeme şekli olarak kullanılmadığını” söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altın ve Bitcoin: Altın Yatırımları Azalırken BTC Yatırımları Artıyor!

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Güncel Veriler: BTC Fiyatı İçin Yükseliş Kapıda mı?

Bir Cevap Yazın