Verilerde Büyük Düşüş Var! Metaverse ve Bu Alana Olan İlgi Azalıyor Mu?

Dünyanın en büyük arama motoru Google‘dan gelen verilere göre, “değiştirilemez token (NFT)” ve “metaverse” terimleri için yapılan aramalar keskin bir şekilde düşüş yaşıyor.

“Metaverse” ve “Değiştirilemez Token” terimleri için yapılan aramalarda yaşanan sert düşüş, NFT’lere ve Metaverse‘e olan ilginin düştüğünü gösteriyor.

Metaverse ve NFT’lere İlgi Azaldı Mı?

Kripto dünyasıyla ilgili belirli bir araç olmasa da Google Trends, bir varlığın veya pazar segmentinin popülerlik düzeyini belirlemek için analiz temeli olarak kullanılır. Arama sayısındaki artış, artan ilgiyi gösterir; bu, fiyatlardaki bir artışı veya arama teriminin kullanıcı tabanındaki genişlemeyi yansıtabilir.

Ancak Google aramalarında yaşanan bu düşüş hem NFT‘ler hem de meta veri deposu için gerçekleşti. Dolayısıyla bu düşüşle birlikte bu varlıklara olan ilginin azaldığını söylemek mümkün.

Metaverse en yüksek zirvesi, geçen yılın Ekim ayının sonunda ve Kasım ayının başındaydı. Ancak bu dönemde, Facebook’un adının Meta olarak değişmesinden sonra teknoloji küresel bir trend haline geldi.

NFT Piyasası Konsolidasyonda

Değiştirilemez token piyasası 2021’de büyük bir patlama yaşadı ve yıl boyunca yaklaşık 25 milyar dolar piyasa hacmine ulaştı. DappRadar’dan gelen verilere göre ise 2020’de bu miktar 100 milyon dolardan azdı.

Arama sayısındaki son düşüşe rağmen, NFT sektörü konsolidasyon belirtileri gösteriyor ve NFT’lerin, bu varlıklarla olan coşku soğusa bile, halihazırda çalışmaya devam edecek yerleşik bir sektör olduğunu gösteriyor.

Deloitte tarafından spor alanında yapılan bir araştırma, bu yılın sonuna kadar beş milyondan fazla taraftarın favori takımlarından, sporcularından veya liglerinden NFT’lere sahip olacağını öngördü.

Metaverse Bir Heves Mi?

NFT sektöründen farklı olarak, özellikle büyük şirketler ve kullanıcı topluluğu arasında metaverse ile ilgili hala geniş bir görüş ayrılığı var. Bir yandan Facebook‘un bu teknolojiye odaklanacağının açıklanmasından bu yana Apple, Microsoft ve hatta McDonald’s gibi büyük şirketler bu ortamda kendi inisiyatiflerini incelemeye ve oluşturmaya başladılar.

Halihazırda kendi sanal alanına sahip olan JP Morgan bankasına göre, bu sektör önümüzdeki yıllarda trilyonlarca doları hareket ettirebilir. Ancak, sıradan insanların çoğu teknoloji hakkında o kadar hevesli görünmüyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, katılımcıların neredeyse %80’inin Meta tarafından oluşturulan bir metaverse’den yararlanma konusunda emin olmadığını belirtti. Sosyal ağlarda, birçok kullanıcı hala sanal gerçeklik dünyasına bu kadar çok yatırım yapmanın anlamını görmüyor.

Bununla birlikte, NFT’ler meta veri deposundan yararlanmak için önemli bir kaynak olarak görülüyor ve bir piyasanın büyümesi diğerinin başarısını doğrudan etkileyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Büyük Riskle Karşı Karşıya! Popüler İsim Uyarıyor!

Sonrakini Oku

Yatırım Bankasından Kripto Hamlesi: Bu Altcoinin Fonlarını Sunacak!

Bir Cevap Yazın