Veriler ve Göstergeler, Bitcoin Adına Hangi Yönü İşaret Ediyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin, kaydettiği değer kayıpları ile birlikte kısa süreliğine 58.600 dolar fiyat seviyelerine gerilese de bir miktar toparlanarak tekrardan 60.000 dolar seviyelerinin üzerinde işlem görmeye başladı. Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum ise, 4.200 dolar fiyat seviyelerine geriledi.

Long Pozisyon Likidasyonları

Son dönemlerde Bitcoin‘in kaydettiği değer artışları ile birlikte piyasadaki genel beklenti, yükselişlerin devam edeceği yönündeydi. Lider kripto para biriminin 60.000 dolar fiyat seviyelerine kadar gerilemesinin ardından ise yatırımcıların büyük bir kısmı, bu seviyelerden bir alış tepkisi geleceğini düşündü. Ana trendin yukarı yönlü olduğu düşüncesi ve Bitcoin’in halihazırda bir düzeltme hareketi kaydetmesi, piyasaki yükseliş beklentisini iyice arttırdı. Bu bağlamda, kripto para borsalarındaki kaldıraçlı işlem sayısısı, kayda değer oranlarda artış gösterdi. Sonuç olarak lider kripto para biriminin kaydettiği son yükseliş hareketiyle de yüz binlerce yatırımcının long pozisyonu likide oldu. Sosyal medyada birçok uzman isim, her yükseliş döneminde olduğu gibi bu düşüşün de likidasyon amacıyla yaşandığını iddia etti.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Ne Durumda

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (orijinal adı ile Bitcoin Fear and Greed Index), piyasa duyarlılığını ölçmeye yarayan göstergedir. Burada 0 ile 100 arasında bir puanlama yapılır. 0 bölgesine yaklaşılması piyasadaki endişenin arttığını ifade ederken, 100’e yaklaşılması ise piyasadaki açgözlülüğün arttığı anlamına gelir. Endeks, yatırımcıların genel duyarlılığını ölçerek piyasanın gidişatı hakkında ipuçları vermeyi hedefler. Piyasadaki açgözlülüğün artması bir kripto varlığın yukarı yönlü fiyatlanmasına, endişenin artması ise panik satışları ile bir kripto varlığın aşağı yönlü fiyat hareketleri kaydetmesine sebep olabilir.

Ortalama 10 saat gibi bir süre önce paylaşılan “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi” 71 puan ile açgözlülük seviyesinde hesaplandı. Hesaplama, lider kripto para birimi Bitcoin’in 63.000 dolar destek seviyesini kırıp 62.600 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladığı zamanda yapıldı. Endeksin hesaplamalarına göre, Bitcoin‘in 63.000 dolar destek seviyesini kırmasına karşın piyasadaki genel beklentinin yukarı olması, bu ani düşüşün doğal bir düzeltme hareketi olma ihtimalinin düşük olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Bu da akıllara tek bir soruyu getirdi: Bu düşüş, bir long pozisyon likidasyonu muydu?

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan Kripto Paralarla Alakalı Kararını Verdi! Son Gelişmeler Neler?

Sonrakini Oku

Londra Meclis Üyesinden “Şehirdeki Kripto Para Birimi Reklamları Kısıtlansın” Çağrısı!

Bir Cevap Yazın