Veriler Açıklandı: Bitcoin Mart Ayındaki Gibi Sert Düşecek Mi?

Bitcoin Salı ve Çarşamba günleri arasında toplamda %6,25’e yakın bir düşüş yaşadı ve sadece birkaç kripto para borsasında tasfiye olan long pozisyonların toplamı 50 milyon doların üzerine çıktı. BTC fiyatında yaşanan bu düşüşün, 2 Ağustos tarihindeki düşüşe kıyasla hala bir hayli “ölçülü” olduğu söylenebilir.

Kripto para yatırımcıları ve analistler ise şu an için daha sert bir düşüşün kapıda olduğundan endişe etmekte. Bilindiği üzere Bitcoin 12 Mart tarihi öncesinde yine benzer düşüş sinyalleri vermiş ve 12 Mart tarihinde değerinin %50’sinden fazlasını kaybetmişti.

12 Mart tarihinde tasfiye edilen long pozisyonlarının toplam değeri 1 milyar doların bile üzerine çıkmış ve yılın rekorunu kırmıştı. Madenciler ise bu fiyat düşüşünden sonra cihazlarını kapatmak zorunda kaldı. Sadece zararına madencilik yapabilecek şirketler ve bireyler buna devam etti. Bunun devamında Bitcoin hashrate’i de rekor bir şekilde düştü.

Bitcoin Sert Bir Düşüş Mü Yaşayacak?

“Kara Perşembe” olarak da tarihe geçen bu düşüş, şu an yatırımcıların en büyük korkusu konumunda. Peki Bitcoin benzer bir düşüş yaşama ihtimaline sahip mi? Kripto para araştırma şirketi CryptoQuant’ın kripto para borsalarındaki BTC miktarına dayalı analizi, bunun mümkün olmadığını gösteriyor.

Mart 2020 tarihine kıyasla borsalardaki BTC miktarı %14 azalmış durumda. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle borsalardaki toplam BTC rezervinin 2,4 milyon adet Bitcoin’den oluştuğu ifade ediliyor. CryptoQuant CEO’su konu hakkında şunları ifade etti:

“İnsanlar Mart ayındaki gibi bir düşüşten endişe ediyor ancak borsalarda o tarihteki kadar fazla Bitcoin rezervi bulunmuyor. Borsalardaki Bitcoin miktarı ne kadar artarsa satış olasılığı da o kadar artar. Rezervlerin azalması ise iyiye işaret ediyor.”

Yatırımcılar BTC fiyatı konusunda en azından kısa vadede rahat olabilir gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

TÜRK LİRASI GÜÇ KAYBEDERKEN KRİPTO PARALARA GÜVEN ARTIYOR

Sonrakini Oku

TFF ile BtcTurk, iş birliği anlaşması imzalıyor

Bir Cevap Yazın