Venezuela’nın Kripto Parası Petro, Yok Olabilir!

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro tarafından piyasaya sürülen Petro, diğer kripto para birimlerinden çok daha farklı bir özelliğe sahip. Petro‘nun aslında Venezuela’nın petrol rezervlerine endeksli olduğu ve her bir kripto para birimi için belirli miktarda varilden değer alındığı biliniyor.

Venezuela petrol zengini bir ülke durumunda olsa da son yıllardaki kötü yönetim ülkenin hiper-enflasyon yaşamasına neden oldu. Halkın, değeri enflasyon yüzünden kaybolan itibari para yerine Petro’yu kullanmaya başladığı iddia edilse de kullanım oranının çok ama çok düşük olduğu ve bunun zoraki bir dayatma olduğu iddia ediliyor.

Yine de Petro’nun belirli bir değere sahip olduğu ve itibari paradan daha iyi durumda olduğu da aşikar. Ancak son günlerde yaşanan Petrol krizi, Venezuela petrolüne endeksli Petro’nun değerini sıfırlayabilir ve Venezuela halkı için her şey çok daha kötü bir hal alabilir.

Petrol Savaşları Başladı

Geçtiğimiz günlerde değeri negatife düşen ABD Petrolü (WTI) olsa da bunun Brent Petrolü de etkileme olasılığı olduğu söylenmekte. Eğer ABD küresel petrol ticaretinde Venezuela, İran, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin petrol ihracatına müdahale etmek veya bir şekilde bunu azaltmak isterse bundan en sert darbeyi Venezuela ve İran’ın alacağı biliniyor.

Zaten ABD yaptırımları yüzünden zor günler geçiren Venezuela ile İran petrol ile ilgili yeni gelişmeler sonrasında ellerindeki petrolü satamayacak duruma gelebilir. Bu da değerini petrol rezervlerinden alan Petro’nun tam anlamıyla sonunun gelmesi ile sonuçlanacaktır. Yine de bunun bir varsayım olduğu ve ilerleyen günlerde petrol ticareti hakkında farklı gelişmelerin görülebileceği de söylenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tether Gerçekten de Bitcoin Fiyatını Etkiliyor Mu?

Sonrakini Oku

Veriler Ortaya Koydu: Petrol, Bitcoin’den Daha Volatil

Bir Cevap Yazın