Venezuela’da Petro Kullanımı Başladı

Venezuela başkanı Nicolas Maduro’nun öncülüğünde geliştirilen tartışmalı kripto para petro halk tarafından kullanılmaya başladı. Amberes borsasının verilerine göre Venezuelalılar petro’yu giderek benimsiyor.

Petro İşlemleri

Maduro’nun kirli işlerine kılıf bulmak için geliştirildiği pek çok kaynak tarafından dillendirilen petro muhalefet lideri Juan Guaido’ya göre “düpedüz dolandırıcılık” ve yasa dışı. Tüm bunlara rağmen Venezuela vatandaşları farklı sebeplerden ötürü petro’yla devlet onaylı borsalarda ve kendi aralarında işlemler yapıyor.

Petro işlemlerinin başladığı devlet borsalarından biri de Amberes. Venezuela hükümeti halihazırda Petro satın alımlarına yetkili borsalardan BTC ve LTC karşılığında veya Sunacrip ofisinden itibari para ödemesiyle izin veriyor. Öte yandan borsanın bir sözcüsü Amberes’in PTR/BTC işlem çiftinin bulunduğu tek platform olduğunu açıkladı. Sözcü sayısal verileri açıklamasa da petro’nun işlem hacminin giderek arttığını belirtti. Üstelik PTR/BTC çifti yalnızca iki hafta önce aktive edildi. Kripto para işlemlerinin Venezuela’da her yıl arttığına dikkat çeken sözcü, bu yeni aktivitenin gelir elde etmek için yeni alternatifler arayan Venezuela vatandaşlarına yeni bir kapı açtığını kaydetti.

Amberes’in emir defterlerine göre petro 0,0059 BTC’den (yaklaşık 30 dolar) işlem görüyor. Maduro hükümeti petro’yu “resmi bir hesap birimi” olarak tanımlamanın dışında petro’yu henüz herhangi bir şekilde kullanmadı veya vatandaşlardan ‘petro geri alım işlemi’ yapmadı. Dolayısıyla petro’nun görünüşe göre şimdilik tek işlevi, yüksek kazanç beklentisiyle satın alınması. Decryptmedia’nın haberine göre Venezuelalılar “belki bir gün değerlenir” umuduyla düşük fiyattan petro alıyor. Bazı vatandaşların petro almak için tek motivasyonu ise ‘merak’.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çarpıcı İddia: Bu Üç Bitcoin Değeri Boğa Sinyali Veriyor!

Sonrakini Oku

Justin Sun Binance’i Tebrik Etti

Bir Cevap Yazın