Venezuela’da Devrim Niteliğinde Bitcoin (BTC) Yasası!

Pazartesi günü Venezuela hükümeti tarafından yayınlanan bir başkanlık emrine göre, ülkedeki bütün Bitcoin (BTC) madencileri ortak ve ulusal bir madencilik havuzunda bir araya gelecek ve madencilerin bundan sonraki her adımları takip edilip şirketlere ciddi regülasyonlar uygulanacak.

Venezuela’nın sahip olduğu ucuz elektrik tarifesi ve enflasyon yüzünden dibi gören ekonomisi Bitcoin madenciliğinin Güney Afrika içerisinde tam anlamıyla patlama yaşamasını sağlamıştı. Bu da Venezuela gibi ülkelerdeki madenci sayısını arttırdı.

Venezuela, Kripto Para Madenciliğine “El Attı”

Venezuela içerisinde şu an bu yeni yasa ile kripto para madenciliği yasal hale getirilse de bunun teknik olarak devlete bağlandığı görülüyor. Bitcoin madenciliği konusunda dünyanın en popüler yerlerinden birisi olan Venezuela’nın böyle bir adım atması ise kesinlikle Bitcoin’in merkeziyetsizliğine zarar verebilir.

Bitcoin madenciliği konusunda lider olan ülkenin Çin olduğu biliniyor. Çin’in daha önce de buna benzer adımlar atıp madencilerin donanımlarına el koyabileceği söylentileri gündeme yansımış ancak böyle bir olay yaşanmamıştı. Eğer Çin, Venezuela’nın attığı gibi bir adım atarsa bu kesinlikle Bitcoin ağının Çin’in eline geçmesi anlamına gelebilir.

Bu da %51 ve üzerinde Bitcoin hash rate’ine sahip olunacağından dolayı Çinli yetkililerin ağda istedikleri değişimi yapabilecekleri anlamına gelmekte. Venezuela’nın bu kararı merkeziyetsizliğe çok fazla zarar vermese de hash rate’in çoğunluğunu elinde tutan ülkelerin bunu takip etmesi her şeyi zora sokabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Cumartesilere Dikkat! Büyük Bitcoin (BTC) Satışı Gelebilir!

Sonrakini Oku

Ethereum Fiyatı İçin Kritik Seviyeler: ETH Tutunabilecek Mi?

Bir Cevap Yazın