Venezuela İkinci Kripto Parasını Piyasaya Sürebilir

Venezuela petrol destekli kripto parası petro’yu piyasaya sürdükten sonra yeni bir kripto para projesi için çalışıyor. Ülkenin resmi haber kanalı TelSsur’un 20 Şubat’ta yayınladığı habere göre, Başkan Nicolas Maduro devlet destekli ikinci kripto parayı piyasaya sürebileceklerini açıkladı.

Petro, petrol destekli kripto para olarak biliniyor ve fiyatını bir varil petrol fiyatı belirliyor. Bu defa Venezuela’nın oluşturacağı kripto para petrolle desteklenmeyecek. Başkan Maduro’nun Caracas Ulusal Tiyatrosundaki bir etkinlikte duyurduğuna göre Venezuela’nın yeni kripto parası altın destekli olacak. İkinci kripto parasına da oldukça güvenen Maduro konuşmasında şunları söyledi:

‘’Petro dünyada çok özel bir yere sahip, ham maddeye dayanması petro’yu özel kılan şey. Önümüzdeki hafta çalışmalarına başlayacağımız yeni kripto paramız “petro oro” daha fazla ses getirecek çünkü desteğini altından alacak.’’

Maduro Twitter hesabından petro ICO’sunun 20 Şubat’tan bu yana 735 milyon dolar topladığını paylaştı; ancak ICO’nun ne kadar para topladığı henüz resmi olarak açıklanmadı. Bazı Venezuelalılar sosyal medya üzerinden petro’ya tepki göstermişlerdi.

Petro ICO’sundan önce Brezilya, Polonya, Danimarka, Honduras ve Norveç petro ile ödeme kabul edeceklerini açıklamıştı. Petro’nun petrol gibi değerli bir ham maddeyle desteklenmesi diğer ülkeler tarafından kabul görmesini kolaylaştırıyor.

Venezuela son dönemde çok yüksek enflasyonla boğuşuyor. Geçen sene enflasyon yüzde dört bin oranındaydı ve Venezuela para birimi bolivar yaklaşık %96 oranında değer kaybetti.

Muhalif milletvekilleri Maduro’nun kripto para oluşturma fikrine başından beri karşı çıkıyor. Muhalifler 9 Ocak’ta petro’nun illegal olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu. Parlamentodaki eleştiriler Maduro’nun kripto paraları batının mali yaptırımlarından kurtulmak için oluşturduğu yönündeydi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ÖZGE VARDARLI ile İŞİ BİLEN l BİLAL YAĞCI

Sonrakini Oku

Rusya Maliye Bakanı: Kripto Ruble’nin Merkezi Olması Mümkün Değil

Bir Cevap Yazın