Uzmanlardan Ethereum (ETH) PoS Geçişi Yorumu: Söylenmeyen 3 Risk ve Gecikmelerin Nedenleri!

Kripto piyasası, uzun süredir çağ atlama etkisi yaratacak Ethereum’un (ETH) PoS yani hisse kanıtı geçişini bekliyor. Ethereum yetkilileri, The Merge için bu yılın üçüncü çeyreğini tarih olarak gösterirken lansmanı hakkında pek bir bilgi vermiyor. Uzmanlar ise, piyasaya sürülmesinin sürekli ertelenmesini bu önemli üç riske bağlıyor.

Ethereum’un Kayıpları

Bitwise’ın yöneticisi Matt Hougan, gecikmelerin artık göz ardı edilemeyeceğini ve bir hisse kanıtı algoritmasının hatasız olmayacağını söylüyor. Aynı zamanda Hougan, Ethereum geliştiricilerinin teknik olarak zorlu bir süreçte olduğu için The Merge’ün ne zaman olacağına dair onların da kesin bir bilgiye sahip olamadığını belirtiyor. Bu süreçte Ethereum ise, bu yaz kriptolar için en önemli yazılım güncellemesini hazır olduklarını savunuyor.

Hali hazırda bütün kriptolar, Bitcoin’in (BTC) PoW yani iş kanıtı algoritmasını kullanıyor. Bu yükseltme ile Ethereum, hem enerji tüketimini azaltmak hem ETH’nin arzını azaltmak hem de daha verimli bir ağ kullanımına geçmek istiyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu devrim de büyük riskler taşıyor. Hougan, blockchainde daha düşük maliyetlerin ve hızlı işlemlerin olması için planlanan bu birleşmenin gecikmesinin Ethereum’un pazardaki rakiplerine pazar payından büyük bir ölçü kaptırmasına sebebiyet verdiğini düşünüyor. En son Haziran’da yapılması planlanan yükseltme daha da ileri itilerek Ağustos’a kadar ertlenmişti.

Güvenlik Açığı

Bunun yanı sıra Hougan, hisse kanıtı algoritmasının iş kanıtından daha kompleks olduğunu ve daha önce hiç denenmediği için sistemde ne kadar test yapılırsa yapılsın aksaklıklar oluşacağını da söylüyor. Hougan, çoğunlukla blockchain firmalarının yükseltmelerde tökezlediğini ve Ethereum’un da bunu tadacağını belirtiyor. Ayrıca Hougan, bu yükseltme ile sistemde elbette açıklar olacağını ve saldırılara hoş geldin diyen bir ağın bizi beklediğini belirtiyor.

Kendini kanıtlamamış Sistem

Öte yandan Hougan, son 12 yıldır kullanılan büyük blockchain ağlarının güvence altına aldığı iş kanıtının yanında hisse kanıtının daha önce hiç denenmemiş olmasını da bir risk olarak görüyor. Hougan, iş kanıtının trilyon dolardan fazla varlık depoladığını ve kendini kanıtlayan bir sistem olduğunu savunuyor. Ayrıca Hougan, gecikmelerin Etherum’a olan güveni de zedelediğini ve daha fazla geciktirirlerse piyasadaki Ethereum önderliğinin bitebileceğini vurguluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yüzde 900 Artış Bekliyor! Bu Altcoinde Ralli İhtimali!

Sonrakini Oku

Kriptolardan En Çok Hangi Ülkeler Kar Etti: Türkiye de Bu Listede!

Bir Cevap Yazın