Uzmanlar Açıklıyor: Bitcoin’de (BTC) Fiyat Düştükçe Aktif Kullanıcılar Artıyor!

On-chain analist firması Santiment, Bitcoin’in (BTC) günlük aktif adreslerindeki artışın Bitcoin’in fiyatını yukarı taşıyabileceğini söylüyor. Bitcoin’in fiyatı geçtiğimiz hafta iki kez 45.000’e kadar ulaştı. Ancak uzmanlar, BTC fiyatının bu 45.000 sınırının üzerine çıkamaması ve kırılmayı sürdürememesi kaynaklı kripto piyasasında yatırımcıların daha aktif olmaya başladığını düşünüyor.

Bu Uzun Vadede Artış mı Demek?

Özellikle 14 Şubat yani bugün itibariyle Bitcoin’in 41.570 dolara düşmesinin yatırımcıları harekete geçirdiği düşünülüyor. Sonrasında BTC’nin 42.000 dolara yükselmesiyle aktif olan bu yatırımcıların kara geçtiği belirtiliyor.

Santiment’e göre Bitcoin tarih boyunca en aktif gününü 12 Şubat’ta yaşadı. Uzmanlar 12 Şubat’ta Bitcoin blockchaininde 1.08 milyon adresin işlem yaptığını belirtiyor. Ayrıca uzmanlar bu işlem yoğunluğunun artmasıyla BTC’nin orta seviyede artışlar gösterdiğinin de altını çiziyor. Başka bir deyişle BTC blockchaininde işlem yapan yatırımcı ne kadar artarsa uzun vadedeki fiyat artışının yanında anlık olumlu etkiler de yaratıyor.

Düşüş mü Yükseliş mi?

Uzmanlar, enflasyon baskısı ve olası Rusya- Ukrayna savaşı hakkında artan endişelerin de Bitcoin’i etkilediğini düşünüyor. Bu gelişmelerle uzmanlar, Bitcoin’in geçtiğimiz haftanın en yüksek seviyesi olan 45.855 dolardan çok aşağıda bir performans gösterdiğinin altını çiziyor. Bu etmenlerden Ethereum ve diğer altcoinlerin büyük bir kısmı da etkileniyor ve değer kaybediyor. Bu yüzden uzmanlar, korku ve açgözlülük endeksinin şu anda korkuyu gösterdiğini söylüyor. Ancak bu yazı yazılırken bu endeks değeri yavaş yavaş tarafsız bölgeye doğru toplanıyor ve 46 olarak ölçümleniyor.

Şubat ayının ilk haftasında Bitcoin, 38.000 dolarlık 41.500 dolarlık direnç seviyelerini kırmıştı. Bundan sonra geçen hafta ulaştığı 45.855 dolardan bir hayli düşen Bitcoin, hafta sonu 41.914 doların üzerinde kalmayı başardı. Bu yazı yazılırken Bitcoin (BTC) yaklaşık 42.236 dolardan işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

En İyi 7 NFT Yatırım Stratejisi! Kripto Paralardan Daha Az Stresli!

Sonrakini Oku

Teknoloji Devi Intel, Kripto Para Madenciliği Girişimini Başlattı!

Bir Cevap Yazın