Uzman İsim: Çin’in Dijital Para Birimi Çok Şeyi Değiştirecek!

Primitive Ventures kurucu ortaklarından ve aynı zamanda Çin içerisindeki kripto para gelişmelerinde ilk anılanlardan birisi olan Dovey Wan, Asya’nın süper gücünün dijital para birimi girişimini yorumladı.

Wan, katıldığı Off the Chain programında aslında Çin’in ne istediğini ve neler yapabileceğini açıkladı. Çin’in geçtiğimiz 30 yıl içerisinde gayri safi yurtiçi hasıla konusunda yüzde 10 artış yakaladığını ifade eden Dovey, bunun doğru girişimlerle mümkün olduğunu belirtti:

”Çin bunu daha önce de yaptı. Dijital Yuan Çin’in halka açık bir şekilde blockchain’i tanıttığı ilk girişim değil. Çin hükümeti her zaman blockchain yanlısı oldu ancak bu seferki diğerlerinden farklı.”

Dijital Para Gölge Bankacılığı Bitirebilir

Çin’in gölge bankacılık ile çok içli dışlı bir ülke olduğunun altını çizen Dovey Wan, uygulanan sermaye kontrolleri nedeniyle birçok vatandaşın meşru bankalarla iş yapmak istemediğini ve alternatif yolların bulunduğunu vurguladı. Çin’in Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda da dünyanın lider ülkesi olduğunu belirten Wan, bunun aslında önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Çin’in dijital yuan ile beraber gölge bankacılığı bitirmek istediğini belirten Dovey, bunun kısmen anonimlik sağlayan dijital para ile mümkün olabileceğini de itiraf etti. Çin Merkez Bankası’nın parasının tam bir kripto para olmayacağını açıklayan Wan, yine de bunun önemli bir hamle olduğunu sözlerin ekledi.

PBoC dijital para araştırma enstitüsü başkanı geçtiğimiz gün de önemli açıklamalarda bulunmuş ve nakit para savaşı çıkartma niyetinde olmadıklarını itiraf etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Twitter CEO’su Gözünü Afrika Bitcoin Piyasasına Dikti!

Sonrakini Oku

CFTC Başkanı, Ethereum 2.0 Konusunda Sert Bir Uyarıda Bulundu!

Bir Cevap Yazın