Uzman Avukat Açıkladı: XRP, Dava Sonrasında Arz Şoku Yaşayabilir

XRP davası hala kritik aşamada devam ediyor ve uzmanlar buna dair yeni yorumlarda bulunuyor. Hem kripto para sektörünü hem de yasal süreci yakından bilip takip eden ünlü avukat Jeremy Hogan ise bu bağlamda XRP yatırımcılarına yönelik bir uyarıda bulundu.

SEC ve Ripple Davasında Olasılıklar

Hogan, Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşması durumunda bunun XRP’yi nasıl etkileyeceğini ele aldı. Hogan, anlaşma sağlanması durumunda Ripple’ın yüklü bir ceza ödemesinin olası olduğunu ve bunun dava öncesi süreçteki fiyatlar üzerinden yapılabileceğini ifade etti.

Hogan’a göre böyle bir talep, Ripple’ın emanet cüzdanlarında tuttuğu XRP’leri de buradan çıkartmasını gerektirebilir. Ripple’ın emanet cüzdanlarında en az XRP’nin toplam arzı kadar XRP bulunduğu biliniyor ve Hogan’a göre davanın kaybedilmesi veya anlaşmayla sonuçlanması bunlara yönelik bir yaptırım da getirecek.

XRP Arz Şoku Yaşanabilir

Hogan, XRP’nin özel şirketlere veya müşterilere satılmasının da davadan çıkacak anlaşma nedeniyle bozulabileceğini ve durdurulabileceğini belirtti. Ünlü avukata göre bu durum XRP için arz şoku yaratacak ve piyasadaki XRP arzı devamlı olarak azalacak.

Ripple’ın SEC ile anlaşmaya varıp regülasyonlara tabi hale gelmesi ise Hogan’a göre ABD’de bir regülatör tarafından tamamen onaylanan kripto para şirketi olmasını sağlayabilir. Tabii ki bu ifadeler Ripple ve SEC arasında tam bir anlaşmaya varılması durumunda geçerli.

XRP, Piyasa İle Sert Düştü

Hogan, bu durumun XRP fiyatını nasıl etkileyebileceği konusunda ise net bir açıklamada bulunmadı. Kripto para piyasası son 24 saat içerisinde inanılmaz sert bir düşüş daha yaşadı ve Bitcoin %10 değer kaybetti. XRP de bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %13,2 düşüş yaşadı ve 0,83 dolar seviyesinden işlem görmekte.

XRP fiyatı için düşüşün derinleşmesi durumunda ise 0,66 dolar desteği bir hayli önemli. Bunun altında kalınması, XRP yatırımcılarının davadan bile ümitlerini kesmelerine sebep olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Çıkışları Son 7 Ayın En Yüksek Seviyesini Gördü!

Sonrakini Oku

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele: “Bitcoin, Dünyanın Ana Para Birimidir”

Bir Cevap Yazın