Ünlü Sneaker Devi NFT’lerini Sattığı İçin Online Bir Satış Mağazasına Dava Açtı!

Sneaker devi Nike, Perşembe günü New York’ta bir federal mahkemeye başvurdu. Nike, online bir satış mağazası olan StockX’e ayakkabılarının NFT’lerini sattığı için dava açtı ve bu dava nonfungible token olarak bilinen dijital varlıklarla ilgili açılan en son dava oldu. Nike, StockX’in NFT’lerinin ticari markalarını ihlal ettiğini ve tüketicilerin kafasını karıştırabileceğini söyledi. Nike bu hamlesiyle, ilgili mağazadan tazminat ve mahkemeden bu NFT’lerin satışını engelleyecek bir karar istiyor.

Spor ayakkabı, el çantası ve diğer ürünlerin satışının yapıldığı online satış platform olan Detroit merkezli StockX, geçen yıl 3,8 milyar dolardan fazla piyasa değerine ulaştığı raporlanıyor.

500’den Fazla NFT Satışı!

StockX, sadece Nike’ın spor ayakkabılarının NFT’lerini izinsiz satmakla kalmayıp alıcılara gerçek ayakkabı satışı için token ile ödeme seçeneği de sunuyor.

Nike’ın mahkemeye bildirdiği üzere StockX’in 500’den fazla Nike markalı NFT sattığını söyleniyor. Dava, satılan NFT’lerin pahalı olması, belirsiz satın alma yöntemleri ve alındıktan sonraki süreçte sahiplik koşullarının güvensiz olduğunu da içeriyor. Nike özellikle StockX firmasının meşruluğuna dair şüphelerin Nike’ın ticari itibarını zedelediğini de belirtiyor.

Ayrıca Nike, Aralık ayında satın aldığı dijital sanat stüdyosu olan RTFKT ile birlikte bu ayın sonlarına doğru bir NFT koleksiyonu yayınlayacağını bildiriyor.

NFT ve Telif İhlalleri

NFT’lere olan ilgi son zamanlarda giderek artıyor ve birçok firmanın bu konuyla alakalı mahkemelere başvuru yaptığı da gözlemleniyor. Örneğin film yapım şirketi Miramax, 1994 yapımı olan Pulp Fiction filminin ünlü yönetmeni Quentin Tarantino’ya, filmle alakalı NFT’leri müzayedeye çıkarma planları nedeniyle Kasım ayında dava açmıştı. Başka bir örnekte ise Hermes, NFT sanatçısı Mason Rothschild’a markanın ünlü çanta serisi olan Birkin çantalarının MetaBirkin isimli NFT koleksiyonunu oluşturması sebebiyle dava açmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yatırımcılar Dikkat: Bu Seviyeler ve Gelişmeler Bitcoin Fiyatı İçin Çok Önemli!

Sonrakini Oku

Ünlü Türk Kripto Varlık Platformu Bitexen, GeForce Now’a Sponsor Oluyor!

Bir Cevap Yazın