Ünlü Analistten Korkutan Bitcoin (BTC) Fiyat Açıklaması!

Bitcoin (BTC) fiyatı 19.800 dolara kadar yükselse de bir türlü beklenen 20.000 dolar rekorunu kıramadı. Bitcoin fiyatının bu belirsiz gidişatı ilk başta yatırımcıların güvenini zedeleyemese de şu an düşüş tahminlerinin sayısında önemli bir artış görülmekte.

Bitcoin 15.000 Dolara İnebilir

Tanınan ve Bitcoin tahminleri ile bilinen bir kripto para analisti ise 19.500 dolar seviyesinden reddedilen BTC fiyatının artık yükseliş ivmesini kaybettiğini vurguladı. Analist, birkaç kere daha 19.500 dolarda direnç ile karşılaşılması durumunda fiyatın sert bir şekilde 17.000 dolar seviyesine kadar düşebileceğini belirtti.

Analist Mac, Twitter üzerinden paylaştığı grafiğinde de 19.500 dolar seviyesindeki direnci ve devamındaki düşüşü gösteren analist, ilk hedefin 17.000 dolar, bunun devamında ise 15.482 dolar olduğunu vurguladı. Bitcoin nasıl 13.000 dolar seviyesinden 19.000 dolar seviyesine kısa sürede yükseldiyse, düşüş de bir o kadar sert ve hızlı olabilir.

Bitcoin değil, Altcoinler Dibi Görebilir

Tabii ki böyle bir düşüşün sadece BTC’yi değil aynı zamanda altcoinleri ve aslında piyasanın tamamını paramparça edebileceği biliniyor. Tanınan bir başka kripto para analisti Cold Blooded Shiller da BTC’nin yeniden 19.000 doların altına inip burada kalıcı olması halinde birçok altcoinin ralli öncesi seviyelere düşebileceğini vurguladı.

Ralli öncesindeki seviyelere bakıldığında ise XRP fiyatının 0,30 dolar, ETH fiyatının 400 dolar ve LTC fiyatının ise 60 dolara yakın noktalardan alınıp satıldığı görülüyor. Bitcoin 2017 yılında kırdığı rekor ve 2018 yılında yaşadığı sert düşüşe rağmen toparlanmayı başardı. Altcoinler ise Bitcoin kadar şanslı olmayabilir.

Altcoin Rallisi Hiç Başlamayacak Mı?

Yani eğer analistlerin 15.000 dolar tahmini gerçekleşirse BTC yeniden yükseliş şansına sahip olsa da bazı altcoinler bir daha bu seviyelere yakın vadede ulaşamayabilir. Bundan yaklaşık 2 hafta önce bütün piyasanın çakıldığı anlarda ve bunun devamında da benzer bir durum yaşanmıştı. BTC fiyatı 17.000 dolara gerileyip geri yükselse de XRP o tarihten sonra 0,77 doları, ETH ise 660 doları göremedi.

Özellikle Bitcoin’in efsanevi yükselişinden sonra beklenen 2017 yılındakine benzer altcoin boğası gelmeden böyle sert bir düşüş yaşanması, satış baskısını daha da arttırabilir. Panik ve korku, piyasaya yeni giren yatırımcıların saatler içerisinde rekor zararlarla sektörden çıkmasına yol açabilir. Yine de BTC analistlerin tahminlerinin tam tersi yönünde de harekete başlayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin’in Dijital Parası Hakkında Müjde: Dev Alışveriş Platformu Destekliyor

Sonrakini Oku

XRP ve ETH Fiyatında Rekor İçin Bitcoin’in (BTC) Bu Seviyeyi Kırması Gerekiyor

Bir Cevap Yazın