Ünlü Analist, Bitcoin’e (BTC) Rekor Getirecek Gelişme İçin Tarih Verdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 61.000 doların üzerine kadar çıksa da bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla pek parlak bir görüntü ortaya koyamıyor. BTC fiyatının 56.000 dolara kadar çekilmesi tahmin edilebileceği gibi piyasadaki paniği arttırdı. Bir analist ise bu paniğin tek bir haberle dağılabileceğini ve BTC’nin rekor kıracağını düşünüyor.

Bitcoin Fiyatı Düşerken Umut Artmaya Devam Ediyor

Aslında söz konusu analistin Bitcoin ile ilgili yorumunu daha iyi anlamak için BTC fiyatının nasıl bu seviyeye kadar çıkabildiğini incelemek gerekiyor. Lider kripto para birimi 2017 yılındaki rallide bireysel yatırımcıların katkısı ile 20.000 doları görürken 2021 yılında durum çok farklı gelişti.

2021 yılında MicroStrategy’nin önderlik ettiği birçok kurumsal yatırımcı Bitcoin (BTC) alımı yapmaya ve bunu rezerv varlık olarak değerlendirmeye başladı. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık alımı da aslında bu durumu tüm çıplaklığı ile ortaya koymakta.  Kurumsal yatırımcının ilgisine rağmen ise hala onlara tam olarak uyan net bir kurumsal yatırım ürünü ortaya çıkmadı.

Rosenbluth: Bitcoin ETF Onayı Kapıda

CFRA Research analistine göre ise çok yakında Bitcoin’e kurumsal ölçekte yatırım yapılabilmesini sağlayacak ABD merkezli bir ETF onaylanabilir. Analist Todd Rosenbluth kısa süre önce gerçekleştirdiği bir söyleşide ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC’nin bu sefer Bitcoin ETF’ine onay vereceğini düşündüğünü belirtti.

VanEck ve Fidelity gibi dev kurumlar kısa süre önce Bitcoin ETF başvurusu yapsa da ABD’nin menkul kıymet regülatörünün uzun bir süreden beri bunlara onay vermediği biliniyor. Rosenbluth ise artık piyasanın beklenen seviyeye geldiğini ve SEC’nin de ETF ürününe onay vermek zorunda kalacağını vurguladı.

Bitcoin ETF, Her Şeyi Değiştirebilir

VanEck tarafından Ocak 2021’de yapılan başvuru için cevap süresi 15 Mart tarihinde başladı ve SEC’nin 29 Nisan tarihine kadar bir yanıt vermesi gerekiyor. Rosenbluth ise ETF onayının hemen gelmeyeceğini ve bunun 2 yıllık bir süreye sahip olduğunu düşünüyor

Şu an için birçok dev kurumun Bitcoin ETF’i yaptığını belirten analist, SEC’nin ise bunlardan tek bir kazanan seçeceğini ve o kazananın sektöre hakim olabileceğini vurguladı. Ünlü analiste göre ise kazanan Fidelity Investments veya VanEck olabilir. Kazanan kim olursa olsun bundan en çok faydalanacak olan ise Bitcoin olacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Mesajlaşma Uygulaması Kripto Dünyasına Katılıyor

Sonrakini Oku

İsveç, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin İlk Pilot Aşamasını Tamamladı!

Bir Cevap Yazın