Ünlü Analist, Bitcoin (BTC) İle İlgili Merak Edilen Soruyu Yanıtladı

Kripto para piyasasının popüler isimlerinden Willy Woo yaptığı son açıklamalarda, aynı şu anda olduğu gibi önümüzdeki zamanlarda da Bitcoin ve hisse senetleri arasında bir korelasyon olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Bitcoin Kullanımı Artıyor

Woo Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Glassnode’dan elde edilen verileri paylaştı ve Bitcoin kullanımında yıldan yıla artış olduğunu ifade etti. Woo’ya göre bu durum, Bitcoin’in (BTC) uzun vadeli bir değer deposu algısının her geçen gün güç kazandığını gösteriyor. On-chain analiste göre, Bitcoin’in değer deposu olarak benimsenmesi, S&P 500 gibi hedge fonu gibi algılanmasına ya da balinalara kıyasla BTC fiyatını çok daha fazla etkileyecek.

Aslında Woo’nun bu düşüncesinin arkasında zaman zaman yaşanan Bitcoin ve hisse senetleri korelasyonu ve bu korelasyonun arka perdesi yer alıyor. Bazı çeyreklerde Bitcoin de işsizlik, salgın ve enflasyon gibi makro ekonomik durumlardan etkilendi ve bu dönemler hisse senetlerinin de düşüşe geçtiği dönemlere denk geldi. Bu durum da kripto para piyasası üzerinde “Acaba BTC ve hisseler sürekli korelasyon içinde mi olacak” korkusu yarattı.

Ancak bu durumun karşısında her analist hisse senetleri ile Bitcoin arasında bir korelasyon olduğunu kabul etmedi. Örneğin; Heisenberg Capital’in kurucusu Max Keiser, Bitcoin ve doların ters orantılı olduğunu ve diğer tesadüflere inanılmaması gerektiğini ifade ediyor. Yine de grafikler, S&P 500 ve Bitcoin arasında 5 yıl boyunca çeşitli benzerliklerin olduğunu gösteriyor.

“İçsel Benimsenme”

Öte yandan Woo’ya göre Bitcoin yaşam döngüsünde, “içsel benimseme” olarak tanımlanan şeyin, piyasa hareketleri üzerinde dış kaynaklardan gelen yatırımdan daha fazla etkiye sahip olduğu bir noktaya yaklaşıyor. Woo “içsel benimsenme”yi, “Riskten korunma fonlarının ve balina yatırımcılarının, pozisyonları alıp sattıkça sermayeyi BTC’ye girip çıkarmasının aksine bu benimsenme HODL’ların uzun vadeli organik büyümesinden kaynaklanıyor.” sözleri ile açıklıyor.

Dolayısıyla analiste göre Bitcoin yakın zamanda geleneksel piyasalarla olan bağını tamamen koparacak ve bu da asıl fiyat hareketini başlatacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

130 Milyon Dolarlık Kripto Para Donduruldu!

Sonrakini Oku

Analist Uyardı: Ethereum (ETH) Buna Hazır Değil

Bir Cevap Yazın