Üniversite Öğrencilerinin Yeni Gözdesi: Bitcoin Dersleri

CME, CBOE ve daha birçok yatırım platformuna ev sahipliği yapan Chicago, hem Amerika’nın hem tüm dünyanın finansal ticaret merkezi niteliğinde. Bu yüzden bölgedeki öğrencilerin, geleceğin ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturan Bitcoin’i öğrenmek için heyecanlı olmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Bitcoin Eğitimi

Illinois’deki finans, iş ve bilgisayar bilimi öğrencileri, Bitcoin ve onun altında yatan teknoloji hakkında daha fazla şey öğrenme konusunda çok istekliler. Öğrencilerin bu heveslerinin yanında üniversite profesörleri de bu eğitimi verebilmek için karşılaşacakları tüm zorluklara hazır olduklarını belirtiyorlar.

Yakın zamanlardaki kripto paralar ile ilgili tartışmalar, eğlenceli bir dönem olarak görülmüş olsa da artık finans öğrencileri bu alanda kendilerini geliştirmek istiyorlar. Konuyla ilgili, DePaul Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Lamont Black, öğrencilerinin Bitcoin sınıfı oluşturulması için çalışmalara başladıklarını söylüyor.

Bunun yanında Illinois Teknoloji Enstitüsü bu yaz Blockchain konusunda eğitim sınıfları açmaya hazırlanıyor. Ayrıca Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde finans bölümü başkanı olan Profesör Gib Bassett, öğrenci talepleri sebebiyle, ilk defa Bitcoin hakkında ders vereceğini söylüyor.  Bassett konuyla ilgili, “Bitcoin’i öğrenmek istiyorlar. Aileleri öğrencilerimize, Bitcoin’in lale balonu olduğunu söylüyor. Ama bu tamamen saçmalık çünkü üç yıl önce yatırım yapıp şu an zengin olan arkadaşları var. Bu olayın içinde açıkça nesle ait bir olgu var.” yorumunda bulunuyor.

Geride Kalmamak

Northwestern Üniversitesi’nde işletme bölümünde doçent olan Sarit Markovich, “Çok ileride değiliz belki ama geri kalmayacağımızdan da eminiz.” diyor. Markovich, beş yıl önce derslerde Bitcoin hakkında konuşmaya başladığını ama Bitcoin’e özel bir ders için sınıfı doldurmasının çok zor olduğunu, “O zamanlar öğrencilerim geleneksel bankacılıkla ilgileniyorlardı. Duymak istedikleri şey Bitcoin değil banka birleşmeleri ve satın almalardı.” sözleriyle dile getiriyor. Ancak bu durumun, 2017 yılında öğrencilerin %50’sinden fazlasının kripto paraları öğrenmek istediklerini dile getirmesiyle değiştiğini de ekliyor. Markovich, MBA öğrencileri için bu konuya odaklanan bir sınıf oluşturmak için gerekli onayları aldığını da söylüyor.

Illinois Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Andrew Miller ise akıllı sözleşmelere ilginin arttığını ve bu konuda ders verme hazırlığında olduğunu belirtiyor. Öğrencilerinin ise finansal teknoloji alanına girmek için çok hevesli olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Gemini Borsası Litecoin ve Bitcoin Cash’i Bünyesine Ekliyor

Sonrakini Oku

Lihtenştayn Kraliyet Ailesi Servetini Kripto Paralara Yatıracak

Bir Cevap Yazın