Unicorn Vizyonu: Bitcoin Startup’ları Artık Startup Değil!

Siz, geçen hafta gerçekleşen olaylara odaklanmışken kripto dünyasının iyi niyetli tek boynuzlu atı ile ilgili iki önemli haberi kaçırmış olabilirsiniz. Bildiğiniz üzere unicorn kavramı, iş dünyasında sıçrayış gerçekleştirmiş iyi girişimler (1 milyar dolar değeri aşan) için kullanılan bir kavram.

Bu sıçrayışlardan ilki, Coinbase’in iki yüksek profilli Linkedin üyesini işe almasıydı. Bunlardan biri, keşif yapmakla görevlendirilmiş olan Emilie Choi ve diğeri New York Stock Exchange’de endüstriyel müşterilere odaklı bir uzman olan Eric Scro’ydu.

Bunun yanında operasyon Şefi Asiff Hirji’nin CNBC’deki Coinbase Index Fonu açıklaması, yeni bir token (SFYL) haberi duymayı bekleyen birçok takipçi için hayal kırıklığı yarattı. Ancak bu iki işe alımla birlikte firmanın yaptığı açıklama yeni bir ürün piyasaya sürmesinden çok daha geniş ufuklara açılmayı planladıklarını gösterdi. (Ki Hirji’nin de firmada yakın zamanda çalışmaya başlayanlardan biri olduğunu unutmamak gerek).

Diğer bir deyişle Coinbase, Paypal tarafından satın alınmayı amaçlayan yedi yıllık bir çalışmadan çok daha fazlası olabilir. Bu birleşme bir ortaklıktan ziyade bir destek çalışması olarak görülmelidir. Fortune’deki röportaj yorumlarında Choi konuyla ilgili şunları söyledi;

Bu bir atmosfer gibi görünüyor. Uzayda çok fazla ilginç girişim ve başlangıçlar görüyoruz… Ve Coinbase bunlardan yararlanmak istiyor.

Ancak Coinbase’in bu atılımlarının yanında hala bir takım sorunlarla uğraştığını da biliyoruz.

Coinbase’in, müşteri hizmetleri ile ilgili gelen şikayetler gibi bir gecede bir Twitter gazisinin işe alınmasıyla çözülemeyecek sorunları var (Tina Bhatnagar’ın işe başlaması). Ayrıca IRS (ABD Vergi Kurumu) ile olan mücadelesinin sonucunda hesap sahiplerinin bilgilerinin vergi kurumlarına verilmesi de müşterileri pek memnun etmedi. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında, şimdilerde Coinbase’i desteklemek ise çok daha zor görünüyor.

Fed mi Örnek Alınıyor?

Aynı şekilde geçtiğimiz haftalarda Bitmain, blockchain ile güçlendirilmiş, özel merkez bankalarına yatırım yapmak için biraz farklı bir plan ortaya koydu. Bu da şirketin kurucu ortaklarından olan Jihan Wu’nun şimdiki amaçlarından çok daha büyük amaçları olduğunu gösteren bir sinyaldi.

Ayrıca Çin’in son dönemlerde madencilere karşı aldığı engelleyici tutumları sebebiyle Bitmain, ABD’de bir yan kuruluş oluşturmaya karar verdi. Ancak Wu, bu çalışmanın Bitcoin için bir arka ofis olmaktan daha fazlası olduğunu ve aklında bir takım planları netleştirdiğini şu sözlerle ifade etti;

Blockchain teknolojisi varlığını dokuz yıldır sürdürmekle birlikte, görülüyor ki merkez bankası işletmek ve özel paralar ihraç etmek için teknik engeller kalmamıştır.

Bu tip özel paralar evrensel olarak kabul edilmeyebilir ancak teorik olarak yayınlamak ve dünya çapında kullanmak mümkün hale geldi.

Bu tip yatırımlar, John D. Rockefeller veya JP Morgan gibi şirketlere, birçok yatırımdan daha mantıklı geliyor. Google ve Fed’in yolundan giden tüm bu konuşmalar ademi merkeziyet kültürüyle çelişmekle birlikte aynı zamanda da ilginç bir uyum içinde. Ayrıca bu durum Coinbase ve Bitmain gibi firmalara teknolojik anlamda ilham verdi ve onları bugün bulundukları yere getirdi.

Bu iki girişim ile ilgili çeşitli yorumlar yapabilirsiniz ancak onları küçük düşünmekle suçlayamazsınız.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Şans Oyunları Platformu JoyToken Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Sonrakini Oku

Güney Kore Merkez Bankaları İçin ”Deftersiz Blockchain” Geliştiriyor

Bir Cevap Yazın