Uluslararası Kriz Devam Ediyor: Bitcoin, Bu Fiat Para Birimi İle Büyük Rekabete Girdi!

Popüler kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün akşam saatlerinde Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın ortasında piyasa değeri açısından Rus Rublesini geride bırakarak 14. sıraya yükseldi.

Bitcoin Rus Ruble’sini Ezdi Geçti

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, pek çok ülkenin Rusya’ya yaptırım uygulamasıyla sonuçlandı. Dünya ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı bu yaptırımlar Rusya’nın para birimi olan Rus Rublesinde büyük değer kayıplarına neden oldu.

Hem Rus Rublesinde yaşanan değer kaybı hem de lider kripto para biriminde yaşanan artışlarla birlikte Bitcoin, Rus Rublesini tahtından etti ve 14. sıraya yükselerek Rus Rublesini geride bıraktı.

Coinmarketcap’ten elde edilen verilere göre, piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Ruble ve Tayland Bahtı’nın piyasa değerini geride bırakarak sıralamada iki adım yukarı çıktı.

Dün akşam saatlerinde bir süreliğine lider kripto para biriminin, 18.990.072 Bitcoin ile toplamda 779.66 milyar dolar piyasa değerine sahip olduğu görülürken, Rus Rublesi‘nin piyasa değeri ise 16.462.964 BTC‘ye yani 675.90 milyar dolara eşdeğerdi.

Ancak daha sonda bu durum yeniden eski halini aldı ve Bitcoin yeniden Rus Rublesinin ve Taylant Bahtının altına gerileyerek 16. sıraya yerleşti.

Rus Rublesi Büyük Değer Kaybetti

Rus Rublesinde yaşanan bu değer kaybı, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin, Başkan Vladimir Putin liderliğindeki ülke Ukrayna’yı işgal etmeye devam ettiği için Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım hazırlamasının ardından geldi.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna’ya karşı savaş ilan etmesinden sadece birkaç gün sonra hızlı bir artış başlattı ve  geçtiğimiz gün, yüzde 5 artarak 40.000 dolarlık direnci kırdı.

İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla Bitcoin (BTC), son 24 saatte %14.42’lik bir artışla 43.404 dolar seviyesinde alım satım işlemi görmeye devam ediyor.

Öte yandan Ukrayna’daki savaş nedeniyle pek çok ülkeden Ukrayna’ya karşı yardım kampanyaları başlatıldı. Öyle ki Ukrayna için BitcoinEthereum ve USDT olarak milyon dolarlarca bağış toplandı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde, Binance CEO’su Changpeng Zhao‘da dahil olmak üzere diğer kripto para birimi savunucularının önümüzdeki günlerde fonları artırmaya ilgi göstermesiyle birlikte 10 milyon doların üzerinde BTC toplandı.

Bugün varlık yönetim şirketi Grayscale Investments’taki analistler, fiyatları etkileyen faktörleri gözden geçirdi ve görüşlerini sundu. Uzmanlar, Bitcoin gibi riskli varlıkların tarihsel olarak Savaşların patlak vermesinden hemen önce dibe vurduğunu ve bu nedenle yeni bir ralli görme şansının yüksek olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu Meme Token Milyonlarca Yakılıyor: Fiyatına Etkisi Olacak mı?

Sonrakini Oku

Bu Popüler Altcoin Artık Sektörün Ünlü Bu Borsasında Listenecek!

Bir Cevap Yazın