Ukraynalı Milyarderden Dev Bitcoin (BTC) Madencilik Adımı

Ukrayna’nın en önemli isimlerinden birisi olan Ihor Kolomoyskiy’in kendi fabrikasında Bitcoin (BTC) madenciliği yaptığı ortaya çıktı. Ukrayna’nın ileri gelenlerinden olan ve daha önce vali olarak görev almış Kolomnoyskiy, Kentucky içerisindeki demir-çelik fabrikasında Bitcoin madenciliği yapmaya başladı.

CCMA Fabrikasında Bitcoin Madenciliği

CCMA isimli fabrika, Ihor Kolomoyskiy’in yanı sıra iş ortağı Hennadiy Boholyubov tarafından işletilmekte. Fabrikanın eski bir çalışanı olduğunu belirten anonim bir isim, basına verdiği demeçte fabrikada demir-çelik üretimi yerine Bitcoin madenciliği yapıldığını açıkladı. Söz konusu kişi fabrikanın ana üretim tesislerinin durduğunu ve bunun yerine Bitcoin madencilik ekipmanlarının getirildiğini vurguladı.

Fabrikanın eski elemanlarından olduğunu belirten bir diğer kişi de deponun daha önceki aylarda da binlerce kripto para madencilik cihazı ile dolduğunu aktardı. Fabrika çalışanlarına göre üretim dursa da Bitcoin ile kripto para madenciliği hiç durmadan devam etti ve fabrikanın temel amaçlarından birisi haline geldi.

Fabrikanın Tek Faaliyeti Madencilik

Ukraynalı milyarderin sadece Bitcoin madenciliği yapmadığı, bunun yanı sıra blockchain ve yapay zeka teknolojilerine de ilgi duyarak bunlara yönelik çalışmalar gerçekleştirdiği belirtiliyor. CC Metals & Alloys fabrikası ise Kentucy içerisindeki tek Bitcoin madencilik tesisi değil. Bölgede sunulan düşük ücretli ve çoğunlukla indirimli elektrik tarifeleri, birçok kripto para madencilik şirketini buraya çekmişti.

Neredeyse 70 yıllık geçmişe sahip olan CCMA ise Temmuz 2020 tarihinde kapanış ilan etti. Çalışanların bazıları Koronavirüs salgını yüzünden işten çıkartıldı ve birçok kişi fabrikanın yeniden metal üretimi için asla açılmayacağını düşünüyor. Aslında bu kapanmanın arkasındaki sebeplerden birisinin de ABD’li yetkililerin Ukraynalı milyarder isimlere yönelik baskısı olduğu düşünülmekte.

ABD, Bitcoin Madenciliğini Kısıtlayabilir

ABD Adalet Bakanlığı daha önce Kolomoyskiy ve Boholyubov’u Ukrayna merkezli PrivatBank’den milyarlarca dolar almak ve bunları aklamakla suçlamıştı. Bu aklamaların ise akaryakıt şirketleri, fabrikalar ve kripto paralar ile yapıldığı belirtilmişti. Fabrikanın kapanma sebebi de tam olarak bu olarak düşünülmekte. Ancak Bitcoin madenciliği etkinliğinin hala devam ediyor olması, kafalarda soru işaretleri bırakıyor.

ABD’nin Bitcoin madenciliğine yönelik sert bir regülasyonu bulunmasa da özellikle Ukraynalı milyarderin kara para aklama şüphesine karşı yasaklayıcı bir adım atılabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kısa sürede Yüzde 250 Artan Altcoin’in Yükselişi Sürecek mi?

Sonrakini Oku

Ethereum Adreslerinde Rekor Kırıldı: Sebep Spark Airdrop’u Olabilir Mi?

Bir Cevap Yazın