Ukrayna, Nükleer Santrallerde Bitcoin Madenciliğine Başlayabilir

Bitcoin Halving yaklaşırken kripto para madencilerinin önemi de daha çok göz önüne çıkmaya başladı. Şu an için dünyada en çok BTC madencisinin yer aldığı ülke Çin olsa da son aylarda bu konuda ciddi değişimler yaşanabileceği görüldü. Geçtiğimiz günlerde İran’ın Türkiye merkezli bir firmaya 6.000 madencilik donanımı olan tesis için lisans vermesinden sonra oldukça olumlu başka bir haber de Ukrayna’dan geldi.

Ukrayna’da Nükleer Madencilik Devri Başlayabilir

Ukrayna’nın Enerji Bakanı, ülkenin nükleer reaktörlerinden sorumlu devlete bağlı Energoatom’a Bitcoin madenciliği için enerji üretme talimatı verdi. Ukrayna milletvekili Geo Leros‘un paylaştığı bildiriye göre Bakan Olha Buslavets, gönderdiği bir mektupta fazla enerjinin Bitcoin madenciliği için kullanılması gerektiğini belirtti.

Nükleer reaktörlerin ürettiği fazla enerjinin zarara yol açmasına karşın Bitcoin madenciliği için fayda sağlayabileceğini belirten Bakan, bu hareketi ile ise tepki çekti. Milletvekili Leros, bu hamlenin Ukrayna’nın yeniden enerji konusunda Rusya’ya ve Rosatom’a bağımlı hale gelmekle sonuçlanabileceğini vurguladı.

Eğer Ukrayna gerçekten de Bitcoin madenciliği için nükleer enerji kullanmaya başlarsa ülkede devasa bir madencilik potansiyeli oluştuğuna tanıklık edebiliriz. Bitcoin Halving sonrası ucuz enerjiye talebin artacağına da kesin gözüyle bakılırken Ukrayna’dan gelen bu adım belki de madencilik konusunda liderliğe oynayabilmelerini bile sağlayabilir.

Yine de bunun sadece bir öneri mektubu olduğu ve henüz kesin bir şeyin olmadığı vurgulanıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin, ABD’deki Olumlu Gelişme İle Yükselişe Geçti

Sonrakini Oku

Ağ Göstergeleri: Bitcoin Çok Güçlü!

Bir Cevap Yazın