Uber Kurucusundan Dev Kripto Para Hamlesi

Uber kurucularından Garrett Camp kendi kripto parasını geliştireceğini duyurdu. Camp “ECO” ismini verdiği kripto paranın yıl sonunda piyasaya sürüleceğini ve tüm gündelik işlemlerde kullanılmaya uygun olduğunu kaydetti.

Son zamanlarda medyada Camp’in Uber’deki çalışmalarına geçici olarak ara verdiği ve “ruhunu yeniden keşfetmek” için Afrika’yı gezdiği konuşuluyordu. Ancak Garrett’ın birkaç aydır yeni bir dijital para projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. ECO’nun, ethereum ve bitcoin gibi rüştünü ispatlamış kripto paralarda rastlanan sorunlara çözüm getireceği konuşuluyor.

Halen daha yalnızca tasarım aşamasında olan proje için Camp kripto para uzmanı ve blockchain araştırmacısı arayışında. Kodlama kısmına güçlü bir proje ekibi oluşturulduktan sonra geçilecek. Neden daha önce var olan bir projeyi desteklemek yerine kendi kripto parasını geliştirmek istediği sorulan Camp’in bu soruya verdiği cevap hayli ilginç:

“Kripto paralara dair araştırmalarım derinleştikçe büyük miktarda kripto para alma isteğim azalıyordu. Farklı bir felsefi bakış açısına sahip ve üniversiteler, bilim insanları ve araştırma enstitülerinin katkıda bulunduğu – tıpkı İnternet gibi – yeni bir proje başlatmanın daha iyi bir fikir olduğu kanısına vardım.”

ECO ve vadettikleri

ECO whitepaper’ının ilk hali şimdiden yayımlandı. Whitepaper’da ECO’nun temel işlevlerinden ve kripto para dünyasının birkaç temel sorununa getireceği çözümlerden bahsediliyor. ECO’nun söz sahibi olduğu alanlara kısa kısa göz atalım..

Güvenlik. Yayınlanan whitepaper’a göre ECO platformunda işlemlerin onayı “doğrulanmış node”lar tarafından yapılacak. Halihazırda bitcoin ağında node çalıştıran kişiler işlemleri bağımsız olarak onaylayabiliyor. Doğrulanmış node’ların devreye girmesiyle bu sorun tarihe gömülüyor.

Token politikası. Projeye yatırımcı çekmek adına geliştirilen modelde her kullanıcının başlangıç olarak 1 trilyon ECO coin’i olacak. Yalnızca bu model bile ECO’nun oldukça yatırımcı dostu bir proje olduğunu ortaya koyuyor. ECO’da dolar çevrim oranının da büyük ihtimalle düşük olacağı düşünülüyor.

Erişim ve kullanım. Hem bilgisayar hem de akıllı telefon uygulamasında aktif olacak ECO kullanıcılarına yüksek seviyede kullanışlılık vadediyor. Piyasa gurusu da sıradan yatırımcı da ECO’da aradığını bulacak.

Bunların yanı sıra ECO  ekosisteminde madencilere yer yok. Dolayısıyla proje en başından itibaren çevre ve enerji dostu olmasıyla dikkatleri çekiyor.

Gelecek planları: ECO yol haritası

Projenin başındaki isim Garrett Camp’in öncelikli planı ilk node’ların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak ve node’ların kapasitesini belirlemek. Camp bu doğrultuda dünyanın en prestijli üniversiteleri ve blockchain araştırma enstitüleri ile işbirliği yapmayı planlıyor. Buna ek olarak platformda teşvik/ödül modeli benimsenecek. Buna göre Eco node’larının finansal işlemlerden oluşan bloğu her doğrulayışında node sahibi kullanıcı ödül kazanacak.

ECO bitcoin’i geride bırakabilir mi?

Herkesin aklında ECO’nun ne kadar başarılı olabileceği ve bitcoin’le ethereum’u ne kadar zorlayabileceği sorusu var. Platformun başlangıç olarak iyi emareler taşıdığı rahatlıkla söylenebilir. Uber gibi devrim niteliğinde bir platformun yaratıcılarından Camp’in proje başında oluşu hiç şüphesiz ki ECO’ya dair büyük merak uyandırıyor. Bununla birlikte 2009’dan beri birçok geliştiricinin bitcoin mantığından yola çıkarak kendi blockchain’ini geliştirdiğine şahit olduk ve bu projeler çoğu yalnızca belirli bir kitleye hitap etti. Ancak pilot koltuğunda bu sefer Uber kurucusunun olması projenin başarısına yönelik umutları artırıyor.

Şayet her şey planlandığı gibi giderse 2019’un başlarında ECO’nun test ağı tam randımanlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir. Sabırsız yatırımcılar ise şimdiden şirketin web sitesindeki kayıt formunu doldurup tercih ettiği kullanıcı adını seçebilir ve ücretsiz token kazanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

AB, Kripto Paralar İçin Acilen Küresel Düzenlemeler Yapılmasını İstiyor

Sonrakini Oku

Bankaların Ripple İlgileri Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın