Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey, Meta’yı Eleştirdi: “Boşa Harcanmış Emek ve Zaman”

Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Meta’nın başarısız kripto para birimi projesi Diem hakkında bir takım eleştirilerde bulundu.

“Boşa Harcanmış Emek ve Zaman”

Twitter‘ın kurucusu Jack Dorsey, önde gelen sosyal medya platformu Meta‘nın bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para projesi Diem hakkında açıklamalarda bulundu. Dorsey, yaptığı bu açıklamalarda Meta’yı eleştirdi ve Diem için yapılan çalışmaların “boşa harcanmış emek ve zaman” olduğunu ve çabalarını “Bitcoin‘i herkes için daha erişilebilir hale getirmeye” odaklaması gerektiğini söyledi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Salı günü şirketinin “Bitcoin for Corporations 2022” konferansında Dorsey ile şirketlerin Bitcoin’i (BTC) nasıl entegre edebilecekleri ve kullanabilecekleri hakkında röportaj yaptı.

Dorsey, Facebook‘un Diem’i muhtemelen “doğru nedenlerle” başlatmasına rağmen, kendi para birimini oluşturmaya çalışmak yerine Bitcoin gibi açık uçlu bir protokol kullanması gerektiğini söyledi.

Dorsey ayrıca açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Libra ve ardından Diem ile ilgili her şey, bence orada çıkarılması gereken bir ton ders var. Umarım çok şey öğrenmişlerdir ama bence çok fazla emek ve zaman boşa gitti.

Bu iki veya üç yıl veya ne kadar uzun olursa olsun, Bitcoin’i dünya çapında daha fazla insan için daha erişilebilir hale getirmek için harcanabilirdi.”

Twitter’ın daha popüler ve başarılı sosyal medya meslektaşına yönelik eleştirisi belki de sürpriz olmamalı. Öyle ki geçtiğimiz yıl Kasım ayında Twitter CEO’su görevinden ayrıldığından beri Dorsey, Bitcoin’i yeni şirketi Block’un odak noktası haline getirmeyi planladığını açıkça belirtti.

Dorsey, BTC‘yi daha erişilebilir hale getirmenin, özellikle Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp’a atıfta bulunarak Meta’nın birçok ürününe fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi ve şöyle söyledi;

“Şu anda bu açık ağımız var. Ve kullanılabilir. Herkes tarafından erişilebilir değil, ancak kullanılabilir. Ne kadar kolay, ne kadar hızlı yaparsak, o kadar ulaşılabilir hale getirirsek, her şey daha iyi olacak. Facebook’un Libra ile yapmayı amaçladığı her şey dahil.”

Meta, Diem’den Vazgeçti

2019’da Facebook (şimdi Meta Platforms olarak markalandı), bugün uzun zamandır beklenen kripto tabanlı finansal altyapı projesi olan Libra için teknik incelemeyi yayınladı. Ancak, projeyi Aralık 2020’de Diem olarak yeniden markalaşmaya zorlayan bir dizi düzenleyici engel ve kötü PR’nin ardından, kötü bir final yaşadı.

Meta, resmi olarak Diem’in fikri mülkiyetini ve diğer varlıklarını Silvergate Capital Corporation‘a 31 Ocak 2022’de toplam 182 milyon dolar değerinde satacağını duyurdu ve 1 Şubat’ta projeyi resmi olarak iptal etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

El Salvador’dan Yeni Hamleler: Chivo Gelişiyor Ve 1500 Bitcoin ATM Geliyor!

Sonrakini Oku

McDonald’s Şimdi De Metaverse’e Adım Atıyor! İşte Detaylar!

Bir Cevap Yazın