Türkiye’nin İlk Merkeziyetsiz Borsası 30 Ağustos’ta Açılıyor: Cash Dex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası

Kripto paralar (dijital finans varlıklar) tamamen merkeziyetçi olmayan yaratılışı kriptografi tarafından kontrol edilen güvenilir para birimleridir. Kripto paralar, Merkez Bankaları tarafından verilmemekle beraber, Merkez Bankaların politikalarına hiçbir şekilde bağlı değildir. Geleneksel paralarda emisyon uygulamaları olabilir, yani piyasadaki likitte hacmini artırmak amacıyla yeni paraların basılması, ancak bunlardan farklı olarak Kripto Paranın değeri tamamen arz ve talep dengesine dayanmaktadır.

Geleneksel ödeme servislerinin blockchain teknolojisi ile birleştirilmesi esnasında gerek Türkiye’de gerek dünyada tüm finans sektörü yepyeni gelişmelerle karşı karşıya. Bu esnada devletlerin kripto para birimlerini nasıl regüle edeceği konusunda çalışmaları da bir yandan devam etmekte. İşte tam bu gelişmelerin ışığında kişileri korumak ve aynı zamanda güvenli ticaretin yapılacağı platformlara ihtiyaç duyulacağı bir zamanda Cash Dex Merkeziyetsiz Finansal Ekosistem ortaya çıktı.

Cash Dex Kripto Para Borsası Kripto Para Varlıklarının Problemlerine Çözüm Sunmakta

Kripto para varlıklardaki yüksek volatilite ve devlet tarafından müdahale riskleri piyasada belirsizlik oluşturmakta ve bundan dolayı tedirginlik faktörü olarak birçok potansiyel piyasa oyuncusunu etkilemektedir. Bununla birlikte kripto para piyasasına daha çok yatırımcının iştahını günden güne artırmaktadır. Ancak bunların verimli çalışması için gerekli olan altyapı gerekli hızda gelişmemektedir.

2021 yılında Kripto para piyasasının anlık değeri 2 Trilyon Doları aşmış, bu doğrultuda borsaların komisyon kazançları da büyük ölçüde artmıştır. Örneğin Binance borsasının günlük kazancı 3,5 Milyon Doları bulmaktadır ki bu rakam gerçekten mevcut piyasa şartlarının çok ama çok yukarısındadır.

ÇÖZÜM CASH DEX MERKEZİYETSİZ FİNANS EKOSİSTEMİ

Cash Dex ; Blokzincir ağı temelli, en son teknolojiyle donatılarak en düşük maliyeti içinde barındıran BSC-20 (Binance Smart Chain) altyapısıyla düzenlenmiş, bu sayede bir çok kripto para birimini bünyesinde bulunduran merkeziyetsiz bir borsadır. Öncelikle Türk vatandaşlarının merkeziyetsiz ve kişiden kişiye (P2P) global finansal ağlarına erişimini artırma vizyonuyla merkeziyetsiz bir kripto para borsası sunmayı hedeflemektedir. Cash Dex gelirlerinin %5’ini hayır kurumlarına bağışlayarak bu alanda da Türkiye’nin öncü kurumu olmayı ve %5’ini de melek yatırımcı olarak teknolojik yatırımlara aktarmayı planlamıştır ve bunu kontratlarına işlemiştir.

EKOSİSTEMİMİZİN YATIRIMCILARA BAŞLANGIÇTA SUNDUĞU 2 ADET ÖNEMLİ YATIRIM ENSTRÜMANI BULUNMAKTADIR.

Cash Dex Shares; Cash Dex merkeziyetsiz kripto para borsasının elde edeceği gelirlere ortak olmanızı sağlayacak borsa açılışına kadar satışa sunulacak olan hissedir. Hisse sahibi olarak tüm kullanıcıların borsanın net kazancının %84’üne ortak olmasını sağlamak esas hedefimizdir.

Cash Dex Coin; Cash Dex merkeziyetsiz kripto para borsasının tokenidir. Toplam 100 milyon adet BEP20 formatında üretilecek olup, Cash Dex borsanın tüm alanlarında (Swap, Likidite Havuzu Oluşturma, Staking Kazancı vb.) kullanılacaktır. Aynı zamanda yatırımcılarına farklı borsalarda işlem görmesinden dolayı avantaj sağlayacaktır. Yukarıda sözü geçen tüm bu işlevlerin yerine getirilmesi, Cash Dex Coin’i çoklu kullanım alanları açısından uygulanabilir kılmaktadır.

Kripto Para Borsası Temel Para birimi Cash Dex Coin, tüm işlem çiftleriyle beraber uyumlu çalışacak, likidite havuzunun temel işlem çifti ve fon havuzlarının net kazancı olarak birçok kullanım alanı sağlayacaktır.

Cash Dex Shares’in Diğer Merkeziyetsiz Borsalara Göre Avantajarı

“CDS” , projeden akıllı temettü almasını sağlayan ilk merkeziyetsiz finans ekosistemi olacaktır. Merkezi olmayan “CDX” sistemi, fonlara ve yatırımcılara temettü ödemelerine kar dağıtımı yapılandırmıştır. Elde edilen kar, hedef fonlara dağıtılır, bu nedenle akıllı temettü ödemeleri hedeflenebilir niteliktedir ve sistemdeki kişisel hesap aracılığıyla herhangi bir zamanda, Binance Smart Chain Explorer’daki kullanılan veri işleme teknolojilerinin şeffaflığı ile sağlanan operasyonel faaliyetlerine aşina olabilecek yatırımcılara gönderilir.

Cash Dex Merkeziyetsiz Borsasının sağlayacağı avantajlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Kayıtlı üyelerin Cash Dex altyapısını kullanarak başka işlem çiftleriyle merkeziyetsiz kişiler arası (P2P) alım satım işlemi yapmasına olanak sağlaması
  • Cash Dex üyelerine özel standartlar ve Cash Dex’i tanzim eden, onunla işlem yapan ve kullanan lisanslı ağ katılımcılarını idare etmek, denetlemek ve yönetmek için akıllı sözleşmeler hazırlamak
  • Cash Dex Coin ekosistemi kurarak Likidite havuzları, madencilik havuzları ve fon havuzlarına katılımcıların merkeziyetsiz katılımını sağlamak
  • Halka açık bir blokzincir üzerinde yerel ve global işlemlerin yürütülmesini sağlayacak protokoller hazırlamak
  • Ülkelerdeki mevcut regülasyonlar nedeniyle kripto para piyasasına katılamamış kullanıcıların da sisteme dahil edilmesini sağlamak (Terörün finansmanı vb. gibi faaliyetlerle iltisakı bulunan topluluk ve şahıslar hariç)
  • Kurumların veya şahısların sosyal sorumluluk proje kampanyalarının başlatılması yürütülmesi ve uluslar arası seviyede kampanya hakkında bilgilendirilmesinin sağlanması
  • Benzersiz Airdrop programıyla organik kullanıcıların yapmış olduğu özgün çalışmalarla ödüllendirilmesine imkan sağlaması
  • Cash Dex merkeziyetsiz finans ekosistemine katılım sağlayan hissedarlara düzenli kazanç elde etme imkanı sağlamak

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kayıp 7000 Bitcoin İle Brezilya’da Yakalandı

Sonrakini Oku

Sahte Satoshi Nakamoto (Faketoshi) Almanya’da Tutuklandı!

Bir Cevap Yazın