Türkiye’nin En Büyük Blockchain ve Bitcoin Konferansı Gerçekleşti

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin “Blok Zinciri Teknolojisini Anlamak” üzerine düzenlediği Blockchain Summit, 5 Ekim 2017 Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleşti.

Türkiye’nin önde gelen firmalarının temsilcilerinin de olduğu etkinlikte 29 konuşmacı Bitcoin ve Blokchain teknolojisini incelemek için bir araya geldi.

Açılış konuşmasını Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olan Ayşegül Toker ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Finans Uygulama Araştırma Merkezi Yrd. Doç. Dr. Ali Coşkun yaptı.

TÜRKİYE İŞ BANKASI BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİNİ ARAŞTIRIYOR
Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran İş Bankası’nın yeni teknolojiler üzerinde son hızla çalışmalarını sürdürdüğünü; gelişen ve sürekli yenilenen dünyada bankalara neden gerek olduğunu ve neden bankalara ihtiyaç duyulması gerektiği gibi konuların üzerine çalıştıklarını belirtti.

Aran, Türkiye İş Bankası olarak yenilikleri uygulamaya, adapte olmaya çalıştıklarını söylerken,

“Blockchain tüm dünyaya yayıldığında, daha çok alanda kullanıldığında adapte olacağız. 2018 ile 2020 arasında yaygınlaşmasını ve doyum noktasına ulaşmasını bekliyoruz.”  dedi.

BASIN GÖZÜNDE BLOCKCHAİN VE BİTCOİN TEKNOLOJİSİ
BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran sektörle ilgili yapılan haberler hakkında yaptığı konuşmada ülkelerin kripto paraları yasaklama ve yasallaştırma süreçlerinden bahsetti.

CoinTürk Genel Yayın Yönetmeni Levent Kurt ise Blockchain’in ne olduğuna ve toplum üzerindeki etkilerine dair;

“Blockchain bitcoin ile birlikte hayatımıza girdi. Özellikle bankaların Bitcoin ve kripto paralara mesafeli yaklaştığını görüyoruz. Blockchainin projelerinden bahsediyorlar fakat kripto paralara hiç değinmiyorlar. Aslında işin felsefesine bakıldığında kripto paraları blockchainden ayırmak zor. Bugün bitcoinin bu kadar değerli olmasının ve yaygınlaşmasının temel özerliği anonimliği, aracı olması vs. Bitcoinin bu özelliğinden dolayı gelecekte bankaların yerini alabileceğini düşündürüyor. Hatta önümüzdeki yıllarda bankaların varlığını sorgulamaya başlayacağız. Bankaların aslında böyle davranışlar göstermesinin iyi yanı ve kötü yanları var.” sözlerini dile getirdi.

Aslına bakıldığında blockchain sistemi ile birlikte bir ödeme sistemi olduğundan söz eden Kurt, basit bir kimlik sistemininde bile bir token tanımlanması gerektiğini ve müzik sistemi sanatçı yayınladığı şarkının Ethereum ile hemen ödemelerini alabiliyor. Yani blockchaini kripto paralardan ayırmamak lazım örneğini verdi.

Kurt, “Tüm sistem yasaklansa ne olur, siz böyle bir şey ön görüyor musunuz?” sorusunu, “Bitcoin sistemini ülkeler yasaklayabilirler. Ancak bitcoinin bir merkezi yok bu yüzden gidip blockchain barındıran her PC’nin fişini çekmesi gerekmektedir. Ülkeler ancak alım satımı yasaklayabilir. Çünkü benim telefonum da bir cüzdan benim telefonumu da elimden alması lazım.” diye yanıtladı.

“FİZİKİ PARALARIN KURLARI VARDIR, BORSALAR BU KURLARIN OLUŞMASINI SAĞLAR”
Neden borsalara ihtiyaç olduğuna dair konuşan Paribu Kurucu Ortağı Yasin Oral, “Bitcoin borsaları transfer aracılığı değil alım-satım aracılığı sağlıyor. Yani borsalar olmadan da bireyler birbirlerine bitcoinlerini gönderebilirler. Zaten bu işin felsefesi bundan ibaret. Bunu birbirlerine gönderebilirler ancak bunun bir değeri oluşması için alım-satımın oluşması gerekiyor. Fiziki paraların kurları vardır, borsalar bu kurların oluşmasını sağlar.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’de bir istatistik var mı, hangi tür müşteri kripto paralar ile ilgileniyor?” sorusuna Oral; “Net olarak bir istatistik çıkarmak mümkün değil fakat geri dönüşten bir fikir yürütebiliyoruz. Şöyle ki gördüğü için ben de almalıyım diyen çok fazla. Bu konuya vakıf ve kazanç elde eden küçük ve hacimli bir kitle var. Bu işin en büyük problemi bu işi bilmiyor ve araştırmıyor insanlar.” cevabını verdi.

“TÜRKİYE FİYAT OLARAK DÜNYAYI TAKİP EDİYOR”
Türkiye’nin fiyat olarak dünyayı takip ettiğini söyleyen BTC Trader CFO’su Alphan Göğüş, bunun arbitraj ve benzeri durumlar nedeniyle olduğunu ve Türkiye’deki fiyatı yurt dışındaki fiyatlarla dengelendiğini bu nedenle de sonuçlarını eşit değerlendirmek gerektiğinden bahsetti.

Göğüş’e yöneltilen “Türkiye’de herhangi bir platformda işlem yapan bir yatırımcı buradaki işlem yaptığı bitcoini transfer edebilir mi bu mümkün mü?” sorusuna “Bitcoininiz olduğu zaman sınır kalmıyor. Bir borsadan bitcoin sokar sonra çıkarırsınız.” diye cevaplarken,”herhangi bir düzenleyiciye hesap veriyor musunuz?” sorusuna ise “Biz BTCTurk olarak zaten sadece kimlik onayı olanlara transfer imkanı tanıyoruz. Sonrasında ise ya tl-btc ya da btc-tl işlemine izin veriyoruz.” dedi.

“BU SİSTEMİN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ”
BTCTürk’ün sahibi Ozan Yurtseven, “Teknolojinin durdurulamaz olduğunu düşünüyorum. Bir kuruş bile olsa bitcoin yine de transferi gerçekleştirilecek, bu yüzden bu sistemin önüne geçilemez.” sözlerini dile getirdi.

BÖYLE ETKİNLİKLER DAHA ÇOK OLMALI

Boğaziçi Üniversitesi’nde 200’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleşen etkinlik kapsamında gün boyunca birçok panel ve konuşma yer aldı. Blokchain, ICO’lar, Bitcoin ve alternatif kriptolar hakkında konuşulan etkinlikte yaşanan yoğun ilgi ve katılım, bu tarz etkinliklerin Türkiye’de daha fazla olması gerektiğini gösterdi.

Birçok konuya ev sahipliği yapan Blockchain Summit’de Blokchain, Bitcoin ve alternatif kripto paralar hakkında konuşulurken ICO’lara değinmeyi de unutmadılar. Kaynak: Koinbulteni

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Hakkında Morgan Stanley CEO’sundan Yorumlar

Sonrakini Oku

BTCTurk Portföyüne Ethereum’u Ekledi

Bir Cevap Yazın