Türkiye’deki Kripto Para Yatırımcılarını da İlgilendiren FAST, Kullanıma Açıldı!

Kripto para piyasası şu sıralar hiç olmadığı kadar hareketli ve birçok yatırımcı bankacılık sistemi nedeniyle sektörün hızına yetişemiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yaklaşık 2 ay önce duyurulan FAST sistemi ise bu durumu ortadan kaldırmaya aday. FAST, 2 aylık test sürecinden sonra bugün resmen kullanıma girdi ve 7/24 perakende ödeme uygulaması büyük bir yenilik olarak görülüyor.

FAST Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) isimli sistem, mesai saatleri içerisinde yapılabilen birçok işlemin artık 7/24 yapılabilmesini sağlayacak. Bankalar arasında yapılan pilot testlerin başarıyla tamamlanması, 8 Ocak 2012 tarihi itibarıyla sistemin açılmasını sağladı.

TCMB konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacak.”

FAST Nasıl Kullanılır?

Yani kullanıcılar artık banka hesapları arasında fon transferi yaparken direkt olarak TCKN, telefon numarası ve e-posta adresi ile bunu gerçekleştirebilecek. Kripto para sektörü 7/24 aktif olurken para gönderme işlemlerinin bazı borsalarda mesai saati engeline takılması, yatırımcıların önünde büyük bir engel olarak görülüyordu.

FAST sistemi şu an için sadece 50 TL limitli olarak başlatıldı ancak bunun yükseltilmesi bekleniyor. Ana akım kitlelerin test etmesinden sonra sistemin 1.000 TL limite ulaşana kadar yükseltileceği açıklandı. Eğer her şey yolunda giderse bunun da geleneksel transferler gibi limitsiz seviyeye ulaşması beklenebilir.

FAST, Kripto Para Yatırımcılarının Yararına

FAST sistemi an itibarıyla düşük limite sahip olsa da bunun arttırılması kesinlikle kripto para sektörünün yararına olacaktır. Yatırımcıların saat engeline takılmadan istedikleri zaman TL gönderip çekebilmeleri, sektöre yönelik bir önyargıyı da kırabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP’den Sonra Bir Müjde de Litecoin (LTC) Yatırımcılarına Geldi!

Sonrakini Oku

Ripple Fiyat Analizi: XRP Fiyatının Yükselişini Engelleyen Seviyeler Hangileri?

Bir Cevap Yazın