TÜRK LİRASI GÜÇ KAYBEDERKEN KRİPTO PARALARA GÜVEN ARTIYOR

Son dönemde etkisini daha fazla gösteren enflasyon, vatandaşların Türk lirası üzerindeki güvenini de etkiliyor. Reuters’ın 14 Ağustos tarihli haberine göre Türk halkı son dönemde liralarını satıp dolar veya altın almak konusunda dikkat çeken bir istek gösteriyor.

Yatırımcılar Türk lirası yerine dolar ve altına yöneliyor

Son dönemde hükümetten gelen piyasa müdahaleleri ve parasal istikrara ilişkin güven verici hamlelere karşın halkın liraya olan inancı düşüşte. Enflasyon şu anda %11,8 seviyesinde ve bankalarda tasarrufa sunulan faiz miktarını geride bırakmış durumda.

2020 senesinde TL’ye duyulan güvenin %20 düştüğü ifade edilen haberde hükümetin bu güveni yeniden sağlayamaması halinde TL satışlarının da hızlanabileceğine inanılıyor. Büyük ölçüde ithalata dayanan Türkiye ekonomisi, pandemi ile birlikte kötü günler geçirirken ödemeler dengesinde yaşanan olağandışı durumların para birime olan güveni daha da zayıflatabileceği düşünülüyor.

İstanbul Kuyumcular Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Türklerin geleneksel olarak altını tasarruf olarak kullandığını ve bunun 5.000 ton kadarının “yastık altında” olabileceğini ve son satın alma çılgınlığının ardından buna daha fazlasının eklenebileceğini söyledi.

Kripto para birimlerine güven artıyor

Türk lirasının değer kaybıyla dolar ve altın gibi nispeten daha güvenli varlıklara yönelen yatırımcılar, kripto para birimlerini de portföylerinde tutmaktan geri durmuyor. Geçtiğimiz günlerde BtcTurk ile İstanbul Üniversitesi İstatistik Araçları ve Araştırma Merkezi’nin birlikte yürüttüğü bir araştırma, Türk yatırımcıların Bitcoin’e duyduğu güvenin koronavirüs salgını sırasında %23 arttığını ortaya koydu.

Şubat 2019’a kıyasla Türk yatırımcıların kripto para kullanımının ikiye katlandığı ifade edilirken, TL’nin mevcut durumunun özellikle Z kuşağının kripto paralara yönlenmesinde etkili olabileceği söyleniyor.

 

Kaynak: Kriptoparahaber

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıkı Tutunun: Bitcoin Bu Olaydan Sonra %45 Arttı

Sonrakini Oku

Veriler Açıklandı: Bitcoin Mart Ayındaki Gibi Sert Düşecek Mi?

Bir Cevap Yazın